logo yeni

calisanlar2 copy

REFAKAT İZNİNİN KAPSAMININ GENİŞLETİLMESİ İÇİN KANUN TEKLİFİ VERİLDİ

Aktif . Yayınlanma İzin

ismail faruk aksu 4Devlet memurlarına tanınan izin hakları arasında yer alan refakat izninin kapsamının genişletilmesi ve kullanım usulünde bazı değişiklikler yapılması amacıyla hazırlanan Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

Kanun Teklifi, memura eşinin anne ve babasından dolayı refakat izni kullanabilme hakkı tanınmasını ve refakat izninin kısım kısım kullanılabilmesini öngörüyor.

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk AKSU tarafından hazırlanan Kanun Teklifinin kabul edilmesi durumunda;

**Eşinin anne ve babasından birinin, refakat edilmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması hâllerinde, bu hâllerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi halinde memura aylık ve özlük hakları korunarak üç aya kadar refakat izni verilecek. (memurlara halen; eşi,  çocukları, kardeşleri ile anne ve babasından dolayı refakat izni veriliyor),

**Memura, memuriyeti boyunca aynı kişinin aynı vakası veya hastalığı sebebiyle üç aya kadar refakat izni verilecek ve gerektiğinde bu süre aynı koşullarda bir katına kadar uzatılacak.

**Her kısmı için sağlık kurulu raporunun tekrar alınması ve tek seferde verilecek refakat izni süresinin üç ayı geçmemesi kaydıyla, memur refakat iznini kısım kısım olarak da kullanabilecek.

657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Hastalık ve refakat izni” başlıklı 105 inci maddesinin yedinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

 “Ayrıca, memurun refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek eşi,  çocukları, kardeşleri ile  kendisinin veya eşinin anne ve  babasından birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması hâllerinde, bu hâllerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, aylık ve özlük hakları korunarak, memuriyeti boyunca aynı kişinin aynı vakası veya hastalığı sebebiyle memura üç aya kadar refakat izni verilir. Gerektiğinde bu süre aynı koşullarda bir katına kadar uzatılır. Her kısmı için sağlık kurulu raporunun tekrar alınması ve tek seferde verilecek refakat izni süresinin üç ayı geçmemesi kaydıyla refakat izni kısım kısım kullanılabilir.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.  

MADDE 3-Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.