logo yeni

calisanlar2 copy

DOĞUM SONRASI İZİN SÜRESİ DEĞİŞİYOR

Aktif . Yayınlanma İzin

Katıldığı bir televizyon programında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, doğum izninin artırılmasına ilişkin kararın Bakanlar Kurulu'ndan çıktığını belirtti.

Fatma Şahin, değerlendirmelerinde doğum izninin yanı sıra engelli istihdamı ve ataması yapılmayan öğretmenler konusunda da açıklamalarda bulundu.

DOĞUM SONRASI İZİN SÜRESİ

Doğum izninin artırılmasıyla ilgili kararın Bakanlar Kurulu'ndan çıktığını kaydeden Bakan Şahin, "Biz hem kariyer hem çocuk diyoruz. Kadını, istihdamın, kalkınmanın bir parçası yapalım diyoruz. Aynı zamanda Başbakanımızın 'en az 3 çocuk' dediği devlet politikası var. Bizim en büyük gücümüz beşeri sermayedir. Bizim petrolümüz de doğalgazımız da yetişmiş genç nüfustur. Bunu yaparken hem kadının statüsünü yükseltmek hem de evde annelik görevini yerine getirebilmesi için desteklememiz gerekiyor. Bu konuyla ilgili değişik ülkelerin modellerini inceledik. Doğum öncesi 8 hafta kalsın ama doğum sonrası 8 haftayı 16 haftaya çıkaralım dedik. Ama konuyla ilgili, 'Siz kadına dair izinleri arttırdığınız zaman kadının istihdamdan çekilmesini sağlarsınız. Çünkü bu sefer işveren kadın almayı tercih etmez' şeklinde görüş var. Bunun üzerine konuyu raporlamaya çalışıyoruz, etki analizini çıkarıyoruz. Hakikaten böyleyse iyi bir şey yapmak isterken kötü bir şey yapmayalım" şeklinde konuştu.

ENGELLİ İSTİHDAMI

Engellilerin istihdamı konusunda son 10 yılda radikal değişimlerin yapıldığını belirten Şahin, "Türkiye Cumhuriyeti tarihinde istihdamda ayrılan pay 10 ise şu an 30 katını yerleştirmiş durumundayız. Kamuda çalışan personel çoğaldıkça yüzde 3 çalıştırmak zorunda olduğu için engelli alımındaki sayıda hızlı bir şekilde artıyor. Şu anda kamuda 23 bin boş engelli kadromuz var. 5 bin 500 engelli, yapılan sınavın ardından kamuda çalışıyor. 2013'te en az kamuda çalışan sayı kadar engelliyi işe alacağız. Hızlı bir şekilde de boş kadroyu sıfırlayacağız. 2008'de çıkardığımız istihdam paketinde engellinin özel sektörde alımını da teşvik ettik. Özel sektörde de çok olumlu bir süreç başladı." dedi. 

EŞ DURUMU TAYİNLERİ

Fatma Şahin, öğretmen açığını gidermeyi ve hem de ailelerin dağılmadan, parçalanmadan kalacak modelleri çok önemsediğini belirterek, "Bakanlığımız mümkün olduğu kadar aileleri birleştirmeye çalışıyor. Sürekli bu bakış açısıyla da yönetmelikleri, mevzuatları değiştiriyoruz. Biraz sabır. Alileri bölmeden eğitim problemini çözeceğiz. Çocukların eğitilmesi ve ailelerin birleştirilmesi noktasında Milli Eğitim Bakanlığı çalışıyor, biz de her türlü desteği veriyoruz. Biz de alilerin yanındayız. Bu konuda kimse tereddüt etmesin." dedi. 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.