logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURUN KISA SÜRE GÖREV YAPTIĞI YILA AİT İZİN HAKKI OLUR MU?

Aktif . Yayınlanma İzin

izinÇeşitli sebeplerle aylıksız izin kullandıkları ya da yıllık izin hakkına sahip olarak ilk defa veya yeniden memuriyete girdikleri için o takvim yılındaki görev süreleri  kısa (bu süre 1 gün de olabilir) olan memurların, o yıla ait yıllık izin hakları da bulunmaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu; memurların yıllık izin süresinin, hizmeti 1 yıldan 10 yıla kadar (10 yıl dahil) olanlar için 20 gün, hizmeti 10 yıldan fazla olanlar için ise 30 gün olduğunu hükme bağlamıştır.

Yıl içinde kısa süre görev yapma

Memurların yıllık izin ve süresine ilişkin hakları belirlenirken, memuriyet dışındaki bazı süreler de göz önünde bulundurulduğundan, memuriyete ilk defa başlayan kişinin de yıllık izin kullanma hakkı olabilmektedir.

Ayrıca, memuriyetten ayrılanların, ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde yeniden memuriyete dönmesi de mümkün olabilmektedir.

Öte yandan, memurların çeşitli sebeplerle ve sürelerle aylıksız izin kullanabilme hakkı bulunmaktadır

Bu hallerde, ilgili kişi memuriyet görevinde bulunmamakta ve görevde bulunmadığı süre bazen bir takvim yılının tamamına yakın olabilmektedir.

Örneğin; 2 Ocak tarihinde görevde olan memurun, aylıksız izin kullanmak suretiyle o takvim yılında bir daha göreve dönmemesi söz konusu olabileceği gibi, bir takvim yılında hep aylıksız izinli olan memur o yılın 31 Aralık günü göreve başlayabilmektedir.

Ayrıca, yıllık izin süresi hesabında değerlendirilecek hizmet süresi 1 yıldan fazla olan kişinin veya daha önce memuriyetten ayrılmış (önceki yıllarda ayrılmış) olan kişinin, Aralık ayının son gününde memuriyete başlamaları söz konusu olabilmektedir.

Kısa süre görev yapılan yıla ait izin hakkı

657 sayılı Kanun Devlet memurlarına yıllık izin kullanma hakkı tanırken, bu izin hakkının bir takvim yılı içinde görevde bulunulacak süreye göre belirleneceğine ilişkin herhangi bir hükme yer vermemiştir.

Bu itibarla, Devlet memurlarının bir takvim yılına ait yıllık izin haklarının 657 sayılı Kanunun yıllık izin düzenlemelerine göre belirleneceğini,  yıl içinde görev yapılan sürenin kısa veya uzun olmasının bu belirlemede etkili olmayacağını söyleyebiliriz. 

Buna göre, yıllık izin hakkının doğabilmesi için gerekli olan en az bir yıllık hizmet süresine sahip olunması şartıyla;

*Takvim yılına ait izin hakkı elde edebilmek için, o takvim yılı içinde en az 1 gün memuriyette bulunulması gerekir.

*Takvim yılının tamamında ya da bir kısmında memuriyette bulunmadığı gerekçesiyle, çalıştığı günlere göre kıyas yapmak suretiyle memurun o yıla ait izin hakkı süresi belirlenemez.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.