logo yeni

calisanlar2 copy

YILLIK İZNİ 20 VE 30 GÜN KULLANMA HAKKI NE ZAMAN KAZANILIR?

Aktif . Yayınlanma İzin

memur2Memurlara yıllık izin kullanma hakkı tanıyan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, bu izne ne zaman hak kazanılacağını da belirlemiştir.

Kanun, hizmet süreleri 1-10 yıl olanlara 20 gün, hizmet süreleri 10 yıldan fazla olanlar ise 30 gün süre ile yıllık izin kullanabilme hakkı tanımıştır.

**Yıllık izne hak kazanma

Devlet memurunun ilk defa yıllık izin kullanmaya hak kazanabilmesi için, hizmet süresi olarak 1 yılı tamamlaması gerekir. Yıllık izne hak kazanılmasında, memurun aday veya asil olmasının önemi yoktur.

Memuriyete girenler, yıllık izin süresi hesabına esas hizmetlerinin en az 1 yıl olması halinde Devlet memuriyetine başladıkları günden itibaren yıllık izin kullanma hakkına kavuşabilirken, başka bir hizmeti bulunmayanlar ise 1 yıl çalıştıktan sonra yıllık izne hak kazanabilmektedirler.

**20 gün süreli izne hak kazanma

Devlet memurları, yıllık izin süresi hesabına dahil 1 yıllık hizmet süresini doldurdukları tarihte 20 gün süreli yıllık izin kullanmaya hak kazanırlar.

Hak kazanılan bu izin, içinde bulunulan takvim yılına ait izindir. Ayrıca, bu memurun bir önceki takvim yılına ait izin hakkı yoktur.

İlk defa yıllık izin hakkı kazanan memur, izleyen yılın 1 Ocak tarihinden itibaren yeniden 20 gün izne hak kazanır.

Buradaki kural; ilk izin hakkına hizmet süresine göre, sonraki izin haklarına ise takvim yılına göre hak kazanılmasıdır.

Örnek: 15 Aralık 2015 tarihinde memuriyete başlayan ve başka bir hizmeti bulunmayan Devlet memuru, 16 Aralık 2016 tarihi itibariyle 20 gün yıllık izin kullanmaya hak kazanır. 1 Ocak 2017 tarihinde ise 2017 yılına ait 20 gün süreli izni hakeder.

**30 gün süreli izne hak kazanma

Devlet memurları, yıllık izin süresi hesabına dahil 10 yıllık hizmet süresini doldurdukları tarihte 30 gün süreli yıllık izin kullanmaya hak kazanırlar.

Hak kazanılan 30 gün süreli yıllık izin, 10 hizmet yılının tamamlandığı takvim yılına ait izindir.

İlk defa 30 gün izin kullanma hakkı kazanan memur, izleyen yılın 1 Ocak tarihinden itibaren yeniden 30 gün izin kullanma hakkı elde eder.

Buradaki kural; 30 günlük ilk izin hakkına hizmet süresine göre, sonraki 30 günlük izin haklarına ise takvim yılına göre hak kazanılmasıdır.

Örnek: 15 Aralık 2006 tarihinde memuriyete başlayan ve başka bir hizmeti bulunmayan Devlet memurunun 15 Aralık 2016 tarihine kadar 20 gün olan yıllık izin hakkına 16 Aralık 2016 tarihi itibariyle 10 gün ilave edilir. Bu memur, 1 Ocak 2017 tarihinde ise 2017 yılına ait 30 gün süreli izne hak kazanır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.