logo yeni

calisanlar2 copy

HASTALIK RAPORLARININ HANGİLERİNDE SAĞLIK KURULU ONAYI ŞARTI ARANIR?

Aktif . Yayınlanma İzin

hastaHasta oldukları gerekçesiyle memurlar hakkında tek hekimler tarafından düzenlenen raporlardan bazıları, sağlık kurulunca onaylanmadıkça, hastalık iznine dönüştürülmemektedir.

Kurum tabibi, aile hekimi veya Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) ile sözleşme imzalamış sağlık hizmeti sunucularında  (resmi/özel) tek hekim tarafından çeşitli sürelerle düzenlenen hastalık raporlarına istinaden memurlara hastalık izni verilmekte, ancak bazı raporlar gereği hastalık izni verilebilmesi için bu raporlarda sağlık kurulu onayı bulunması şartı aranmaktadır.

40 günü aşan tek hekim raporlarının sağlık kurulunca onaylanması

Bir memur hakkında, aynı yıl içinde tek hekim tarafından farklı tarihlerde düzenlenmiş hastalık raporu süresi toplamının 40 günü aştığı durumlarda, 40 günü aşan sürelere ilişkin hastalık raporuna dayalı olarak memura hastalık izni verilmez.

Bir takvim yılı içinde memur hakkında tek hekim tarafından düzenlenen hastalık raporları toplamının 40 günü aştığı durumlarda, 40 günü aşan tek hekim raporlarına istinaden memura hastalık izni verilebilmesi için, bu raporların resmi sağlık kurulu tarafından onaylanması gerekir.

Kontrol muayenesi sonrası düzenlenen raporların sağlık kurulunca onaylanması

Devlet memurları hakkında tek hekimler tarafından bir defada en çok 10 gün süreli hastalık raporu düzenlenebilmektedir. Ancak, tek hekimin düzenlediği hastalık raporunda kontrol muayenesine gerek görüldüğünün belirtilmiş olması ve kontrol muayenesi neticesinde yeniden hastalık raporu düzenlenmesine gereksinim duyulması halinde, tek hekim tarafından memur hakkında en çok 10 gün süreli yeni bir hastalık raporu daha düzenlenebilir.

Ancak, kontrol muayenesi sonunda memur hakkında düzenlenecek hastalık raporu süresinin 10 günü aşması durumunda, aşan sürelere ilişkin hastalık raporunun;

-SGK ile sözleşme imzalamış bir sağlık sunucusunun sağlık kurulu (resmi/özel) tarafından düzenlenmesi gerekir.

-O yerde böyle bir sağlık sunucusunun bulunmaması nedeniyle böyle bir sağlık sunucusunun bulunduğu yere hastanın naklinin mümkün olmadığı durumlarda, hastalık raporu en çok 10 gün süreli olarak tek hekim tarafından düzenlenebilir.  Tek hekim tarafından bu şekilde düzenlenecek rapora istinaden memura hastalık izni verilebilmesi için, söz konusu raporun ilgili İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenecek sağlık kurullarınca (resmi/özel) onaylanması gerekir. 

Sağlık kurulunca onaylanması gereken tek hekim raporlarına istinaden memura hastalık izni verilebilmesi için, bu raporların sağlık kurulunca onaylanmış olması gerekecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.