logo yeni

calisanlar2 copy

KAYINBABASINA REFAKAT ETMESİ İÇİN MEMURA İZİN VERİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma İzin

refakat 2Devlet memurlarına, tedavisi uzun süren bir hastalığa yakalanan ya da ağır bir kaza geçiren bazı yakınlarına refakat etmeleri amacıyla, sağlık kurulu raporuna istinaden izin verilebilmektedir. 

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, refakat izni kullanacak memurların aylık ve özlük haklarının izin süresince korunacağına hükmederken, memurların hangi hallerde ve kimlerden dolayı refakat izni kullanabileceklerini de belirlemiştir.

Memura refakat izni verilebilecek haller

657 sayılı Kanuna göre, Devlet memurlarına;

-Bakmakla yükümlü oldukları kişilerden birinin ağır bir kaza geçirmiş olması veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması,

-Bakmakla yükümlü olmasalar bile, refakat edilmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmiş olması veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması

hallerinde, sağlık kurulu raporuna istinaden talepleri üzerine refakat izni verilmektedir.

Refakat izni kullanmaya gerekçe olabilecek yakınlar

Devlet memuru, bakmakla yükümlü olduğu yakınları ile bakmakla yükümlü olmasa bile; annesi, babası, eşi, çocukları ve kardeşlerinden dolayı refakat izini alabiliyor.

Buna göre, 657 sayılı Kanunda memurun refakat izni kullanmasına gerekçe olabilecek bazı yakınlarının kimler olacağı açıkça belirtilmiş iken, bu yakınlar dışında kalan ve memurun bakmakla yükümlü olduğu yakınlarından da söz edilmiştir.

Ancak, “bakmakla yükümlü olunan kişiler” kapsamını, sosyal güvenlik düzenlemeleri bakımından en geniş tanımıyla değerlendirdiğimizde, bu kapsama memurun; eşinin, çocuklarının (üvey çocuklar dahil), annesinin ve babasının girdiğini görmekteyiz.

Kayınbabasına refakat için memura izin verilmesi

Memurlara refakat izni verilmesine gerekçe olabilecek yakınlarının kimler olacağı 657 sayılı Kanunda belirtilmiş olup, bu kişiler arasında memurun eşinin anne ve babası ise yer almamıştır.

Bu itibarla, eşinin annesi veya babası ağır bir kaza geçirdiği için veya tedavisi uzun süren bir hastalığa yakalandığı için refakat izni talep eden memura, refakat izni verilmesi mümkün değildir.

Öte yandan, eşinin anne veya babasından dolayı memurlara tanınan tek izin hakkı, ölüme bağlı mazeret izni kullanma hakkıdır. 657 sayılı Kanunda yer alan hükümlere göre, eşinin annesi veya babası ölen memura, isteği üzerine 7 güne kadar mazeret izni verilmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.