logo yeni

calisanlar2 copy

DEVLET MEMURU OLARAK ÇALIŞIRKEN YÜKSEKÖĞRENİME DEVAM EDİLEBİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma İzin

akademik 6Yükseköğrenime devam eden Devlet memurlarının, okulda bulunmaları gerektiğinden hareketle mesai saatleri içinde amirlerinden izin talebinde bulundukları durumlarla karşılaşılabilmektedir.

Mesai saatleri içinde eğitimlerine devam etmek için izin talebinde bulunan Devlet memurlarının bu isteklerine, kurumlara ve/veya amirlere göre değişen cevaplar verilebilmektedir.

Memurların eğitim izni

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, Devlet memurlarının çalışma saatlerinin nasıl olacağı ile hangi hal ve sürelerle izin kullanabileceklerini belirlemiştir. Kanundaki düzenlemelere göre;

**Memurun haftalık çalışma süresi genel olarak 40 saattir ve bu süre Cumartesi ve Pazar günleri tatil olacak şekilde düzenlenir. Özel düzenlemelerle kurumların ve hizmetleri çerçevesinde farklı çalışma süreleri tespit edilebilir.

**Memurların; yıllık izin, mazeret izni, hastalık izni, sağlık izni, aylıksız izin, refakat izni, süt izni, fazla çalışma karşılığı izin ve yarım zamanlı çalışma düzenlemesinden yararlanma hakları vardır.

Eğitim için mesai saatinde izin

657 sayılı Kanunda, memurların yükseköğrenime devam edebilmeleri için mesai saatleri içinde izinli sayılmasına imkan veren bir düzenleme yer almamaktadır.

Ancak, amirlerin takdiriyle yılda en fazla 10 gün süre ile verilebilen (aynı yıl benzer şekilde ikinci defa 10 gün izin verilmesi durumunda, ikinci defa verilen izin yıllık izinden düşülür) mazeret izinleri, gerek görülmesi durumunda amirleri tarafından ilgili memurların eğitimlerine devam etmeleri için kullandırılabilir. Ayrıca, yıllık izinlerini eğitimlerine devam edebilmek için kullanmak isteyen memurların, izinlerin bölümler halinde kullanılmasına ilişkin talepleri de amirleri tarafından uygun görülebilir

Öte yandan, yükseköğrenime mesai saatlerinde devam etme imkanı bulamayan memurların, genellikle 24 saat esasına göre çalışılan kurumlarda gece saatlerinde görev yapılabilecek kadrolara geçmeye çalışmaktadırlar.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.