logo yeni

calisanlar2 copy

UZMAN ERBAŞLARIN İZİN KULLANIM USULÜNDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Aktif . Yayınlanma İzin

uzman cavus 2Türk Silahlı Kuvvetlerinde uzman onbaşı ve uzman çavuş olarak istihdam edilen personelin izin haklarının kullanımına ilişkin hususlarda bazı değişiklikler yapıldı.

“Uzman Erbaş Yönetmeliği”nde yapılan ve bugün yayımlanan değişikliklerle; uzman erbaşların garnizon terk iznini diğer izinleriyle birleştirerek kullanabilmelerine imkan sağlanırken, yıllık izinde sağlık raporu almaları durumunda görevlerine ne zaman başlayacakları hususu da düzenlendi.

Yapılan değişikliklerle;

**Uzman erbaşlara; hafta sonu, yılbaşı, ulusal, resmi ve dini tatillerde talepleri üzerine verilebilecek olan garnizon terk izninin, diğer izinlerle birleştirilerek kullanılmasına yasak getiren hüküm kaldırıldı.

**Yıllık izin kullanırken sağlık raporu alan Uzman Erbaşların, göreve ne zaman başlayacakları hususu düzenlendi. Buna göre, yıllık iznini kullanmakta iken sağlık raporu verilen personel; istirahat süresinin yıllık izninin bittiği tarihten önce sona ermesi halinde yıllık izninin bitiş tarihinde, istirahat süresinin yıllık izninin kalan kısmından daha fazla olması halinde istirahat süresinin bitimini müteakiben, istirahat süresi ile yıllık izninin aynı tarihte bitmesi halinde izinlerin bittiği tarihte görevine başlayacak.

UZMAN ERBAŞ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 20/9/2005 tarihli ve 25942 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Uzman Erbaş Yönetmeliğinin 18 inci maddesinin dokuzuncu fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Uzman erbaşlara hafta sonu, yılbaşı, ulusal, resmi ve dini tatillerde talepleri üzerine hizmet ve görevi aksatmamak ve garnizon görev şartları dikkate alınmak suretiyle garnizon terk izni verilebilir. Garnizon terk izin süresi yıllık izinden mahsup edilmez.”

“Yıllık izinde sağlık raporu alınması:

a) Yıllık iznini kullanmakta iken sağlık raporu verilen personelin istirahat süresinin, yıllık izninin bittiği tarihten önce sona ermesi halinde, yıllık izninin bitiş tarihinde göreve başlar.

b) Yıllık iznini kullanmakta iken sağlık raporu verilen personelin istirahat süresinin yıllık izninin kalan kısmından daha fazla olması halinde, istirahat süresinin bitimini müteakiben göreve başlar.

c) Yıllık iznini kullanmakta iken sağlık raporu verilen personelin istirahati ile yıllık izninin aynı tarihte bitmesi halinde, izinlerin bittiği tarihte görevine başlar.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Millî Savunma ve İçişleri Bakanları yürütür.

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.