logo yeni

calisanlar2 copy

EVLİ OLAN KIZ KARDEŞİNE REFAKAT İÇİN MEMURA İZİN VERİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma İzin

refakatDevlet memurlarına, bazı yakınları ağır bir kaza geçirdiğinde veya tedavisi uzun süren bir hastalığa yakalandığında, aylık ve özlük haklarına dokunulmadan, istekleri üzerine refakat izni verilir.

Memurların refakat izni kullanabileceği yakınları arasında; annesi, babası, eşi, çocukları ve kardeşleri yer almaktadır.

Kardeş için refakat izni verilmesi

Devlet memurları, refakat edilmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek şekilde ağır bir kaza geçiren veya tedavisi uzun süren bir hastalığı bulunan kardeşinden dolayı refakat izni kullanabilir.

Memur, kardeşi hakkında düzenlenen ve refakat izni verilebilmesi için gerekli bilgileri içeren sağlık kurulu raporunu, izin talebiyle kurumuna ibraz eder.

Sağlık kurulu raporu usulüne uygun ise, memura kardeşinden dolayı refakat izni verilmesi zorunludur. Memurun kurumu; kardeşinin medeni durumunu, kardeşinin cinsiyetini, kardeşinin işini, kardeşinin yaşını, kardeşinin bulunduğu yeri, kardeşine bakmakla yükümlü olmamasını, kardeşine refakat edebilecek başka kişilerin varlığını ileri sürerek memura refakat izni vermeme yoluna gidemez.

Ancak, memurun refakat izni talebine konu kardeşi için aynı tarihte başka bir memur refakat izni kullanıyorsa, memurun refakat izni talebi kabul edilmez. Diğer memur refakat iznini sonlandırırsa, memura refakat izni verilir.

Kardeş için alınabilecek refakat izninin süresi

Memur, kardeşinden dolayı sağlık kurulu raporunda belirtilen süre kadar (en çok 3 ay) refakat izni kullanabilir. Kardeşinden dolayı 3 ay refakat izni kullanan memura, gerek görülmesi hâlinde düzenlenecek sağlık kurulu raporuna istinaden aynı koşullarda 3 ay daha refakat izni verilir.

Aynı kardeşinin aynı hastalığından dolayı en çok 6 ay süreyle refakat izni kullanabilen memurlar, aynı kardeşinin başka bir sağlık sorunundan dolayı ya da başka bir kardeşinin sağlık sorunundan dolayı yeniden refakat izni alabilirler.

Refakat izni için, usulüne uygun sağlık kurulu raporu

Refakat izni için ibraz edilecek sağlık kurulu raporunda;

-Memurun hasta olan kardeşinin ad ve soyadının,

-Refakati gerektiren tıbbî sebeplerin,

-Hastaya refakat edilmediği takdirde hayatî tehlikesinin bulunduğunun,

-Hastaya sürekli ve yakın bakım gerektiğinin,

-Üç ayı geçmeyecek şekilde refakat süresinin,

-Refakatçide özel nitelik aranacaksa bu niteliklerin

belirtilmesi zorunludur. Bu bilgilere ilave bir bilginin raporda yer almasına gerek olmadığı gibi, izni talep eden memura ilişkin herhangi bir bilginin de raporda yer alması gerekmez.

Öte yandan, sağlık kurulu raporunda yer alması gereken zorunlu bilgilerden birinin veya birkaçının bulunmaması durumunda, söz konusu rapora istinaden memura refakat izni verilmez.

Refakat iznine ilişkin ayrıntılar için tıklayınız …

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.