logo yeni

calisanlar2 copy

YARIM ZAMANLI ÇALIŞMAK İSTEYEN MEMUR NELERDEN MAHRUM KALIR?

Aktif . Yayınlanma İzin

esnek calismaÇocuğu olan veya evlat edinen memurlara, çocuğun mecburi ilköğretim çağının başlayacağı tarihi takip eden aybaşına kadar olan dönem için tanınan yarım zamanlı çalışma hakkı, ilgili memurun bu haktan yararlandığı dönemde diğer bazı haklardan kısmen ya da tamamen mahrum kalmasına da neden oluyor.

Yarım zamanlı çalışma hakkından yararlanan memur, haftalık çalışma süresinin yarısı kadar süre çalışmakta ve bu dönemde özlük hakları da normal zamanlı çalışmaya göre farklı olmaktadır.

Yarım zamanlı çalışan memurun yararlanamayacağı haklar

*Yarım zamanlı çalışan kadın memur, kullanabileceği süt izninin yarım zamanlı çalışma dönemine denk gelen kısmını kullanamaz.

*Yarım zamanlı çalışmak isteyen memura, yarım zamanlı çalışmaya başladığı tarihi izleyen aybaşından itibaren, mali ve sosyal haklarına ilişkin her bir ödeme unsurunun yarısı kadar ödeme yapılır. (Aylık, ek gösterge aylığı, zam ve tazminatlar, ek ödeme, aile yardımı vb)  

*Yarım zamanlı çalışılan süreler, kademe ilerlemesi ve derece yükselmesinde yarım olarak dikkate alınır.

*Yarım zamanlı çalışılan döneme ilişkin fiili hizmet zammı süreleri ile prim ödeme gün sayıları yarım olarak hesaplanır.

*Emeklilikte ek gösterge ile makam ve görev tazminatına hak kazanılmasında aranan süreler bakımından, yarım zamanlı çalışılan süreler yarım olarak değerlendirilir.

*Torba kadrolara (68/B) atanmada aranan süreler bakımından, yarım zamanlı çalışılan süreler yarım olarak değerlendirilir.

*Yıllık izin süresinin hesaplanmasında aranan süre bakımından, yarım zamanlı çalışılan süreler yarım olarak değerlendirilir.

*Yarım zamanlı çalışılan dönemlerde fiili çalışmaya bağlı ödemeler, bu ödemelere ilişkin ilgili mevzuat hükümlerine göre ödenir.

Yarım zamanlı çalışılan sürelerin emekliliğe etkisi

Yarım zamanlı çalışılan dönemlerde, “sigorta priminin / emekli keseneğinin” miktarı, normal zamanlı çalışmada ödenmesi gereken miktarın yarısı olur. Ancak, genel sağlık sigortası primi, “sigorta primine esas aylık kazancın / emekli keseneğine esas aylık tutarın” tamamı üzerinden ödenir.

Yarım zamanlı çalışılan süreler, emeklilik bakımından yarım olarak hesaplanır. Memurun veya hak sahiplerinin, yazılı talepleri üzerine ve yarım zamanlı çalışılan sürelere ilişkin prim borçlarını ödemeleri halinde, bu süreler de emeklilik bakımından hizmet süresine dahil edilir. Ancak bu şekilde borçlanılacak süreler; memuriyet süresinden sayılmaz, kademe ilerlemesi yapabilmek için gerekli süreye dahil edilmez, derece yükselmesi için gerekli süreye dahil edilmez, emeklilik bakımından ek gösterge ile makam ve temsil/görev tazminatlarına hak kazanılması için gerekli sürelere dahil edilmez.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.