logo yeni

calisanlar2 copy

BABALIK İZNİ KULLANIRKEN BİR YAKINI ÖLEN MEMUR MAZERET İZNİ NASIL OLUR?

Aktif . Yayınlanma İzin

mutsuz3Devlet memurlarına, bazı mazeretlerinden dolayı istekleri üzerine belli sürelerle mazeret izni kullanabilme hakkı tanınmış olmakla birlikte, izin kullanmayı gerektiren farklı mazeretlerin aynı dönemde ortaya çıkması da söz konusudur.

Mazeret izni kullanmayı gerektiren farklı mazeretlerin aynı veya yakın tarihlerde ortaya çıktığı durumlarda, memurların kullanabileceği mazeret izni süreleri konusunda tereddüt yaşayabilmektedirler.

Bu yazımızda, babalık izni kullanmakta iken, mazeret izni kapsamında olan bir yakınının ölmesi halinde memurun kullanabileceği mazeret izni sürelerinden söz edeceğiz.

Eşi doğum yapan memurun mazeret izni (babalık izni)

Eşi doğum yapan memura, isteği üzerine 10 güne kadar babalık izni verilmektedir.

Memur, eşinin doğum (canlı veya ölü doğum) yaptığı tarih itibariyle babalık iznine hak kazanmaktadır.

Babalık izni konusunda Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen görüşlerde, babalık izninin eşin doğum yaptığı tarihten itibaren başlayacağı ve doğum olayının gerçekleştiği tarihten itibaren 15 gün veya 1 ay sonra babalık izninin kullanılamayacağı belirtilmektedir. DPB görüşü için tıklayınız…

Bir yakınının ölen memurun mazeret izni

Eşi veya çocuğu ile kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşi ölen memura isteği üzerine 7 güne kadar mazeret izni verilmektedir.

Memur, ölümü halinde mazeret izni hakkı tanınan yakınlarından birinin ölümü tarihi itibariyle mazeret izni kullanmaya hak kazanmaktadır.

Ölüm mazeretine istinaden kullanılacak mazeret izni konusunda Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen görüşlerde, ölüm olayına bağlı mazeret izninin ölümün gerçekleştiği tarihten itibaren başlayacağı belirtilmiştir. DPB görüşü için tıklayınız ...

Mazeret izni kullanmayı gerektiren farklı olayların aynı dönemde gerçekleşmesi

Babalık izni kullanmakta olan memur, bir yakınının ölümünden dolayı mazeret izni kullanmaya da hak kazanabilir.

Ancak, babalık mazeret izninin doğumun gerçekleştiği tarihten ve ölüme bağlı mazeret izninin de ölüm olayının gerçekleştiği tarihten başlatılmakta olması, aynı döneme denk gelen farklı mazeretler nedeniyle, memurun bazı mazeret izinlerini kullanamaması sonucunu doğurabilmektedir.

Örneğin;

-10 gün süreli babalık izni kullanan memur, izin kullanmaya başladığı gün veya izleyen üç gün içinde bir yakınının (mazeret izni kullanabileceği) ölmesi durumunda, 7 gün süreli ölüme bağlı mazeret izninden yararlanamayacaktır.

-Doğum izninin bittiği tarihte bir yakınının ölmesi halinde, ölüm mazeretine bağlı olarak 7 gün süre ile (bu konuda izin talebi olması şartıyla) mazeret izni kullanabilecektir.

-Doğum izni kullanan memurun kalan izin süresi 7 günden az kalmış iken, bir yakınının ölmesi halinde, doğum izni süresinin bitiminde kalan ölüme bağlı mazeret izni sürelerini de kullanarak (bu konuda izin talebi olması şartıyla) görevine başlayacaktır. Bu halde de memur, ölüme bağlı mazeret iznini 7 günden az kullanmış olacaktır.  

Kanunla memurlara tanınan mazeret izni haklarının kısmen ya da tamamen kullanılamaması durumunun veya bu hakların kullanımında memurlar arasında eşit olmayan uygulamaların ortaya çıkması halinin önlenmesi için; söz konusu mazeret izinlerinin kullanma tarihinin, mazeretin gerçekleşmesi sonrası memurun görevde olacağı ilk günden başlatılması yönünde düzenleme yapılmasının daha uygun olacağını düşünmekteyiz.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.