logo yeni

calisanlar2 copy

AYLIKSIZ İZİN SÜRELERİNİN HANGİLERİ MEMURİYETTE DEĞERLENDİRİLİYOR?

Aktif . Yayınlanma İzin

istatistikDevlet memurlarının, çeşitli sebeplerle ve değişen sürelerle aylıksız izin kullanması mümkün olabilmekte ve bazı hallerde bu izin süreleri kademe ilerlemesi ve derece yükselmesinde değerlendirilmek suretiyle memuriyette geçmiş sayılmaktadır.

Memurlara tanınan aylıksız izin halleri esas itibariyle 657 sayılı Kanunun “aylıksız izin” başlıklı maddesinde düzenlenirken, Kanunun başka maddelerinde de aylıksız izin kullanımına imkan hükümlere yer verilmiştir.

Öte yandan, aylıksız izinde geçirilen süreler genellikle memuriyet süresinden sayılmazken, bazı aylıksız izin sürelerinin memuriyetten geçmiş gibi değerlendirilmesine imkan tanınmıştır. Memurunyeri.com olarak bu yazımızda, memuriyetten sayılan aylıksız izin sürelerine değinilecektir.

Memuriyet süresinden sayılan aylıksız izinler

**Muvazzaf askerliğe ayrılan memurlar, askerlik süresince görev yeri saklı kalarak aylıksız izinli sayılmaktadırlar.

Devlet memuru iken muvazzaf askerlik hizmetini yapmak üzere silah altına alınanlar, askerlik görevini tamamlayıp memuriyete döndüklerinde, muvazzaf askerlikte geçirmiş oldukları süreler memuriyette değerlendirilir.

**Doğum yapan memura, doğum sonrası kullanılabilecek analık izni süresinin bitiminden itibaren veya bu izin süresinin bitiminden sonra kullanabileceği günlük çalışma saatlerinin yarısına isabet eden izin (ücretli yarı zamanlı) sürelerinin bitiminden itibaren istekleri üzerine 24 aya kadar aylıksız izin verilir. Bu şekilde kullanılan aylıksız izin süreleri memuriyette değerlendirilir.

**Eşi doğum yapan memura, doğum tarihinden itibaren istekleri üzerine 24 aya kadar aylıksız izin verilir. Bu şekilde kullanılan aylıksız izin süreleri memuriyette değerlendirilir.

**Yer değiştirme suretiyle atamaya tabi olan eşinin atandığı yere (1. ve 2. derece kalkınmada öncelikli yerler hariç) atanamayan memura, isteği üzerine ve memuriyeti süresince 4 yılı aşmamak kaydıyla eşinin görev süresi kadar aylıksız izin verilir. Bu şekilde kullanılan aylıksız izin süreleri memuriyette değerlendirilir

**Yabancı devletlerin resmî kurumlarında ya da uluslararası kuruluşlarda görevlendirilenlere (yabancı resmi kurumlar için en çok 10 yıla kadar, uluslararası kuruluşlar için en çok 21 yıla kadar) aylıksız izin verilebilir. Bu şekilde aylıksız izin verilenlerin görevlerine dönmeleri durumunda, yabancı memleketlerde veya uluslararası kuruluşlarda geçirdikleri hizmet süreleri memuriyette değerlendirilir

**Teşkilat kanunlarındaki özel hükümlere istinaden, başka kurumların personeli kurumlarından aylıksız izinli sayılmak suretiyle görevlendirilebilmektedir. Bu şekilde aylıksız izinli sayılanların, diğer kurumlarda görevli olarak geçirdiği süreler, ilgili özel kanun hükümleri çerçevesinde memuriyette değerlendirilmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.