logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURLARA TANINAN YENİ MAZERET İZNİ HAKKINDAN KİMLER YARARLANACAK?

Aktif . Yayınlanma İzin

memurlarDevlet memurları, çocuklarının olması veya evlat edinmelerinden dolayı belli sürelerle, günlük çalışma süresinin yarısında çalışarak tam ücret alırken, günlük çalışma süresinin diğer yarısında ise mazeret izni kullanıyor sayılıyor.

10 Şubat 2016 tarihinde yürürlüğe giren düzenlemeyle (6663 sayılı Kanun), memurlara yeni bir mazeret izni hakkı tanındı. Buna göre, memurlar tam ücret alarak ücretli yarım zamanlı çalışabilecek.

Günlük yarım zamanlı çalışma

Çocuğu olan veya evlat edinen memur, istemesi durumunda belli sürelerle günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilir.

Günlük çalışma süresinin sadece yarısında (örneğin günlük çalışma süresinin 8 saat olduğu durumda günlük 4 saat çalışma) çalışacak memura, fiili çalışmaya bağlı her türlü ödemeleri hariç, malî haklar ile sosyal yardımları tam olarak ödenmeye devam edecek.

Günlük yarım zamanlı çalışılan süreler; memuriyet hizmet süresinde, kademe ilerlemesinde ve derece yükselmesinde tam gün olarak değerlendirilir.

Memurun günlük yarım zamanlı çalışmayı hangi saatlerde yapacağı ise kurumları tarafından belirlenir.

Çocuğu olan memurun günlük yarım zamanlı çalışması

Doğum yapan memur, doğum sonrasında kullanabileceği (doğum öncesinden aktarılanlar dahil) analık izni sürelerinin bitiminde, çocuğun hayatta olması şartıyla isterse; birinci doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle günlük çalışma süresinin yarısı kadar (günde 4 saat) çalışabilir.

Doğumun çoğul gerçekleşmesi ve birden fazla çocuğun yaşıyor olması halinde, doğum yapan memurun yarım zamanlı çalışabileceği süreye birer ay ilave edilir.

Çocuğun engelli doğması veya doğumundan sonraki 12 ay içinde engellilik durumunun tespit edilmesi durumunda, günlük yarım zamanlı çalışma süresi (kaçıncı doğum olduğuna bakılmaksızın) 12 ay olarak uygulanır.

Günlük yarım zamanlı çalışan memura, bu sürelere isabet eden dönemde ayrıca süt izni verilmez.

10 Şubat 2016 tarihinden önce doğan çocuklardan dolayı, doğum sonrası kullanılan analık izin süresi bitmemiş işe bu iznin bitiminden itibaren geçecek 2 ayda; analık izni süresinin bitiminden itibaren henüz iki ay  geçmemiş ise ikinci ayın bitimine kadar geçecek sürede günlük yarım zamanlı çalışma hakkından yararlanılabilir.

Eşi doğum yapan memurun, günlük yarım zamanlı çalışma hakkı bulunmuyor.

Evlat edinen memurun günlük yarım zamanlı çalışması

3 yaşını doldurmamış bir çocuğu, eşiyle birlikte veya tek başına evlat edinen memur ile memur olmayan eşi tek başına evlat edinen memur, kullanabileceği 8 haftalık mazeret izni süresinin bitiminden itibaren, istemesi halinde çocuğu doğan memurun kullanabileceği süreler kadar günlük yarım zamanlı çalışabilir.

Evlat edinilen çocuğun engelli doğmuş olması veya doğumdan sonraki 12 ay içinde engellilik durumunun tespit edilmesi durumunda, memur 12 ay süre ile yarım zamanlı çalışabilir.

10 Şubat 2016 tarihinden önce evlat edinilmiş olmakla birlikte çocuğun teslim tarihinden itibaren henüz iki ay  geçmemiş olması halinde veya engelli çocuktan dolayı söz konusu 12 aylık sürenin geçmemiş olması durumunda, kalan süreler için günlük yarım zamanlı çalışma hakkından yararlanılabilecek. 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.