logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURLARIN AYLIKSIZ İZİN HAKLARINDA NELER DEĞİŞTİ?

Aktif . Yayınlanma İzin

is guvenligiDevlet memurlarının aylıksız izin kullanabileceği haller ile bu izinlerin memuriyette değerlendirilmesine ilişkin hususlarda bazı değişiklikler yapıldı.

6663 sayılı Gelir Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda da değişiklikler yaptı. Bu değişiklikler arasında; aylıksız izin kullanılabilecek hallere ve sürelere ilişkin hususlar ile aylıksız izin sürelerinin memuriyette değerlendirilmesine ilişkin hususlar da yer aldı.

Memurların aylıksız izin hakları konusundaki değişiklik, doğum ve evlat edinme nedeniyle kullanılabilecek aylıksız izinler konusunda oldu. Yapılan değişikliklerden sonra, memurun doğum ve evlat edinmeye bağlı aylıksız izin hakkı şöyle oldu.

Doğum nedeniyle aylıksız izin

-Doğum yapan memur, doğum sonrasına ilişkin 8 hafta süreli analık izni ile doğum öncesinden aktarılan analık izni sürelerini kullandıktan sonra, isterse 24 aya kadar aylıksız izin kullanabilir.

-Doğum yapan memur, doğum sonrasına ilişkin 8 hafta süreli analık izni ile doğum öncesinden aktarılan analık izni sürelerinin bitiminde isterse kullanabileceği ücretli yarı zamanlı izin süresinin bitiminden sonra, isterse 24 aya kadar aylıksız izin kullanabilir.

-Eşi doğum yapan memur, doğum tarihinden itibaren isterse 24 aya kadar aylıksız izin kullanabilir.

Evlat edinme nedeniyle aylıksız izin

-3 yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya tek başına evlat edinen memur ile eşi (memur olmayan) tek başına evlat edinen memur, çocuğun teslim tarihten itibaren kullanabileceği 8 haftalık mazeret izni süresi sonunda, isterse 24 aya kadar aylıksız izin kullanabilir.

-3 yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya tek başına evlat edinen memur ile eşi (memur olmayan) tek başına evlat edinen memur, çocuğun teslim edildiği tarihten itibaren kullanabileceği 8 haftalık mazeret izni süresi sonunda isterse kullanabileceği ücretli yarı zamanlı izin süresinin bitiminde, isterse 24 aya kadar aylıksız izin kullanabilir.

-Evlat edinen eşlerin her ikisinin de memur olması durumunda 24 aylık ücretsiz izin süresi, eşlerin talebi üzerine ve toplam 24 ayı geçmeyecek şekilde, birbirini izleyen iki bölüm hâlinde eşlere kullandırılabilir.

Aylıksız izin süresinin memuriyette değerlendirilmesi

Devlet memurlarının kullandıkları aylıksız izin süreleri (askerlik nedeniyle kullanılan aylıksız izin süreleri hariç) memuriyette değerlendirilmiyordu. Ancak, 6663 sayılı Kanunla yapılan değişiklikle, doğum nedeniyle 24 ay süreyle kullanılabilen aylıksız izin süreleri memuriyette değerlendirilebilecek.

Yapılan düzenlemeye göre, kendisi ve/veya eşi doğum yapan memurun isteği üzerine ve süresi 24 ayı geçmeyecek şekilde kullanacağı aylıksız izin süreleri, her yıl için bir kademe ilerlemesi ve her üç yıl için bir derece yükselmesi verilmek suretiyle memuriyet kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilecek.

Doğum nedeniyle kullanılan aylıksız izinlerin memuriyette değerlendirilmesi, 6663 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden sonra aylıksız izne ayrılanlar hakkında mümkün olacak. Kanunun yürürlük tarihinde aylıksız izin kullanıyor olanlar için ise sadece kalan aylıksız izin süreleri memuriyette değerlendirilecek.

Evlat edinme nedeniyle kullanılan aylıksız izin süreleri ise memuriyette değerlendirilmeyecek. 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.