logo yeni

calisanlar2 copy

MEMUR, EVLENEN VEYA ÖLEN KARDEŞİNDEN DOLAYI İZİN ALABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma İzin

memur 5Bazı yakınları evlenen veya ölen memurlara, mazeret izni kullanma hakkı tanınmıştır.

Devlet memurlarına tanınan izin hakları arasında; yıllık izin, aylıksız izin, hastalık izni, süt izni, sağlık izni ve refakat izni gibi izin haklarının yanı sıra, bazı mazeretlerine istinaden kullanabildikleri mazeret izinleri de yer almaktadır.

Mazeret izni kullanılabilecek haller ve izin sürelerine ilişkin hususlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirtilmiş olup, mazeret izni kullanılabilecek haller arasında memurun bazı yakınlarının ölümü veya evlenmesi hali de sayılmıştır.

Memurun kardeşinin evlenmesi halinde izin

Yakınlarından bazıları evlenen memurlara, istekleri üzerine mazeret izni verilmektedir. Memurun talep etmesi halinde bu iznin verilmesi zorunludur.

Ancak, bir yakınının evlenmesinden dolayı memura mazeret izni verilmesi, sadece çocuğunun evlenmesi halinde mümkün olabildiğinden, kardeşinin evlenmesinden dolayı memura mazeret izni verilmesi zorunluluğu bulunmamaktadır.

Öte yandan, kardeşi evlendiği için mazeret izni isteyen memura, yetkili amirlerinin takdiriyle (yıl içerisinde en çok 10 gün süre ile verilmesi mümkün olan ve zorunlu hallerde yıllık izinden düşülmek kaydıyla 10 gün daha verilebilen mazeret izni kapsamında) mazeret izni kullandırılması da mümkün olabilir.

Memurun kardeşinin ölümü halinde izin

Yakınlarından bazılarının ölümü halinde memurlara, istekleri üzerine mazeret izni verilmektedir. Memurun talep etmesi halinde bu iznin verilmesi zorunludur.

Ölüm mazeretine istinaden memura mazeret izni verilebilecek haller arasında, memurun kardeşinin ölümü hali de yer almaktadır. Kanundaki düzenlemeye göre, kardeşi ölen memura isteği halinde 7 güne kadar mazeret izni verilmesi zorunludur. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.