logo yeni

calisanlar2 copy

HANGİ YAKINININ ÖLÜMÜNDEN DOLAYI MEMURA İZİN HAKKI TANINIR?

Aktif . Yayınlanma İzin

cenaze657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, malî ve sosyal haklarına dokunulmaksızın memurların mazeret izni kullanabilecekleri hususları da belirlemiştir.

Kanunda sayılı hallerde ve sürelerle mazeret izni kullanan memurların izinli olacakları sürelerde, fiili çalışmaya bağlı ödemeler dışındaki malî haklarına ve sosyal yardımlarına dokunulmamaktadır.

Memurlara mazeret izni verilecek haller arasında, bazı yakınlarının ölümü hali de yer almaktadır. Memurların ölüm mazeretine istinaden izin talep etmeleri durumunda, kurumları tarafından bu iznin verilmesi zorunludur.

Ölüm nedeniyle mazeret izni

657 sayılı Kanuna göre, Devlet memuruna;

-Eşinin,

-Çocuğunun,

-Kardeşinin,

-Annesinin,

-Babasının,

-Eşinin annesinin,

-Eşinin babasının,

-Eşinin kardeşinin

ölümü halinde, isteği üzerine (en çok 7 gün izin isteyebilir) mazeret izni verilir.

Bu itibarla, Kanunda sayılanlar dışındaki bir yakını ölen memura, ölüme bağlı mazeret izni verilmesi mümkün olamamaktadır.

Ölüm nedeniyle kullanılacak mazeret izni ne zamandan başlatılır?

Eşi, çocuğu ya da kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşlerinden birinin ölümü halinde, isteği üzerine memura 7 güne kadar mazeret izni verilir.

Söz konusu iznin kullanılabilmesi, memurun bazı yakınlarının ölümü halinde mümkün olabileceğinden, mazerete gerekçe teşkil edecek ölüm olayı ile birlikte memur mazeret iznine hak kazanmaktadır.

Devlet Personel Başkanlığı, ölüm nedeniyle alınacak mazeret izinlerinin, ölüm olayının gerçekleştiği tarihten itibaren başlatılacağı yönünde görüşler vermektedir. DPB görüşü için tıklayınız ...

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.