logo yeni

calisanlar2 copy

CUMA İZNİ GENELGESİ ASKERİ PERSONEL HAKKINDA DA UYGULANACAK

Aktif . Yayınlanma İzin

asker 2Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla geçtiğimiz günlerde yayınlanan 'cuma izni' genelgesi, askeri personel için de uygulanacak.

Genelge kapsamında, askeri personele de cuma namazı izni için kolaylık sağlanması için Genelkurmay Başkanlığı tarafından ilgili kurumlara gönderilen yazıda, izinle ilgili gerekli tedbirlerin alınması istendi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla yayımlanan Cuma izni genelgesinde, "Anayasa ve ilgili mevzuatla güvence altına alınan dini inanç hürriyetinin bir gereği olarak; cuma namazı saatinin mesai saatine denk gelmesi halinde, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlardan isteyenlere mesai kaybına neden olmadan izin verilir." ifadesine yer verilmişti.

Başbakanlık Genelgesi sonrasında harekete geçen Genelkurmay Başkanlığı, askeri personelin cuma namazı kılabilmesi için gerekli tedbirlerin alınması istendi. Bu kapsamda, Genelkurmay Başkanlığı tarafından ilgili kurumlara gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

"Cuma namazı saatinin mesai saatlerine denk gelmesi halinde, kamu kurum ve kuruluşlarından çalışanlarda çalışanlardan isteyenlere mesai kaybına neden olmaksızın izin verileceği ilgi genelgeye istinaden Genelkurmay Başkanlığı tarafından bildirilmiştir. Bu kapsamda, Garnizon Komutanlığı'nca bölgesel ve mevsimsel özellikler ile hizmet ihtiyacı ve kışla imkanları dikkate alınarak, mesai kaybına neden olmaksızın ilgi genelgeye uygun her hangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek şekilde, gerekli tedbirlerin alınması sağlanacaktır."

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.