logo yeni

calisanlar2 copy

ÇOCUĞU OLAN VEYA EVLAT EDİNENLERE VERİLECEK YENİ HAKLAR, ÖNERGELERLE DEĞİŞTİRİLDİ

Aktif . Yayınlanma İzin

tbmm3Meclis Genel Kurulunda görüşülen  “Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”, çocuğu olan veya evlat edinen memurlara ilişkin yeni haklar getirirken, Genel Kurulda verilen önergelerle Tasarının bu konudaki bazı düzenlemeleri değiştirildi.

Kanun Tasarısının TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi sırasında verilen önergelerle ilgili düzenlemelerde yapılan değişikliklerle getirilen haklar şöyle:

Doğuma bağlı izinler

Kanunun yürürlük tarihinden önce doğan çocuklardan dolayı da, (kanunda belirtilen izin süreleri çerçevesinde) ücretli yarım zamanlı veya yarım ücretle yarım zamanlı çalışamak mümkün olacak.

Evlat edinme halinde ücretli yarım zamanlı çalışma

3 yaşını doldurmamış bir çocuğu, eşiyle birlikte veya tek başına evlat edinen memur ile memur olmayan eşin tek başına evlat edinmesi hâlinde memur olan eş, istekleri üzerine kullanabilecekleri 8 haftalık izin süresi bitiminden itibaren, belli bir süre özlük haklarına dokunulmaksızın yarım zamanlı olarak çalışabilecek.

Yarım zamanlı çalışılacak süre, doğum yapan kadına birinci doğumda iki ay, ikinci doğumda dört ay, sonraki doğumlarda ise altı ay olarak tanınan şekilde olacak. Evlat edinilen çocuğun engelli doğduğu muş olması veya doğumdan sonraki oniki ay içinde engellilik durumunun tespit edildiği durumlarda, yarım zamanlı çalışma süresi 12 ay olarak uygulanacak. Memurun yarım zamanlı çalışma süreleri ilgili kurum tarafından belirlenecek.

Ücretli yarım zamanlı çalışma hakkından, Kanunun yürürlük tarihinden önce evlat edinilmiş olmakla birlikte çocuğun teslim tarihinden itibaren henüz iki ay  geçmemiş olması durumunda veya engelli çocuktan dolayı söz konusu 12 aylık sürenin geçmemiş olması durumunda da yararlanılabilecek.

Evlat edinme halinde, yarım ücretle yarım zamanlı çalışma

Bir çocuğu eşiyle birlikte veya tek başına evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin tek başına evlat edinmesi halinde memur olan eş, evlat edinme nedeniyle tanınan 8 haftalık ücretli izin ve ücretli yarım zamanlı izin sürelerinin bitiminden itibaren, çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden aybaşına kadar olan dönemde, haftalık çalışma saatlerinin normal çalışma süresinin yarısı olarak düzenlenmesini isteyebilecek.

Yarım ücretle yarım zamanlı çalışma, Kanunun yürürlük tarihinden öncee evlat edinilmiş olmakla birlikte henüz mecburi ilköğretim çağına gelmemiş çocuktan dolayı da mümkün olabilecek.

Evlat edinme halinde aylıksız izin

3 yaşını doldurmamış bir çocuğu, eşiyle birlikte veya tek başına evlat edinen memur ile memur olmayan eşin tek başına evlat edinmesi hâlinde memur olan eş, evlat edinme nedeniyle tanınan 8 haftalık ücretli izin ve ücretli yarım zamanlı izin sürelerinin bitiminden itibaren, 24 aya kadar aylıksız izin kullanabilecek.

Yarım zamanlı çalışmaya ilişkin yazımız için tıklayınız ...

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.