logo yeni

calisanlar2 copy

EŞİNİN ANNE VEYA BABASINDAN DOLAYI MEMURA TANINAN HAKLAR NELER?

Aktif . Yayınlanma İzin

memurEş ve çocuklarının yanı sıra kendisinin ve eşinin anne, baba ve kardeşlerinden dolayı da Devlet memurlarına bazı haklar tanınmıştır. Ancak, memurun yakınının kim olduğuna göre bu haklar değişebilmektedir.

Bu yazımızda memurunyeri.com olarak, sadece Devlet memuruna eşinin anne veya babasından dolayı memurlara tanınan haklara değineceğiz.

Mazeret izni

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurun bazı hallerde mazeret izni kullanabilmesine imkan tanımaktadır. Memurların mazeret izni kullanabilecekleri haller arasında, memurun eşinin anne veya babasının ölümü hali de yer almaktadır.

Eşinin annesi veya babası ölen memur, isteği üzerine 7 günü aşmayacak şekilde mazeret izni kullanabilir.

Memurun talebi halinde bu iznin verilmesi zorunludur.

Mazeret izni konusundaki ayrıntılı yazımız için tıklayınız …

Refakat izni

Refakat edilmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek şekilde ağır bir kaza geçiren veya tedavisi uzun süren bir hastalığı bulunan yakınından dolayı, memura talebi üzerine refakat izni verilmektedir.

Ancak, Devlet memurlarına hangi yakınlarından dolayı refakat izni verileceği 657 sayılı Kanunda da belirtilmiş olup, bu kişiler arasında memurun eşinin anne ve babasına yer verilmemiştir.

Bu nedenle, eşinin anne veya babasının ağır bir kaza geçirmesi ya da tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması durumunda, memura refakat izni verilmemektedir.

Refakat iznine ilişkin ayrıntılı yazımız için tıklayınız …

Diğer haklar

Devlet memuruna, eşinin anne veya babasından dolayı sadece mazeret izni (ölüm nedeniyle) kullanabilme hakkı tanınmış olup, bunun dışında memura tanınan herhangi bir hak bulunmamaktadır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.