logo yeni

calisanlar2 copy

MAZERET İZNİ İSTEYEN MEMURA, AMİRİ İZİN VERMEYEBİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma İzin

mazeretDevlet memurlarına tanınan izin hakları arasında yer alan mazeret izinleri; bazı hallerde amirin takdiriyle, bazı hallerde ise amirin müdahalesi olmadan kullanılabilmektedir.

657 sayılı Kanundaki düzenlemelere göre; hamilelik ve doğum, çocuk, evlilik ve ölüm mazeretlerine istinaden kullanılabilecek mazeret izinlerinin kullanılması memurun isteği ile mümkün olabilmektedir. Bu haller dışındaki bir sebeple mazeret izni kullanılması ise, memurun bu yöndeki talebinin ilgili amiri tarafından uygun bulunmasına bağlıdır.

Mazeret izni verilmesinin zorunlu olduğu haller

Bazı hallerde, memurun talep etmesi durumunda mazeret izni kullanması mümkün olabilmektedir. Bu hallerde amirler mazeret iznine (mevzuata uygun olanlara) müdahale edemezler.

**Hamilelik ve doğum mazereti: Kadın memur, doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta analık izni kullanır. Çoğul gebelikte, doğum öncesi izin süresine 2 hafta daha eklenir.

Eşi doğum yapan memur, istemesi durumunda 10 güne kadar mazeret izni kullanabilir.

**Çocuk mazereti: Çocuğu olan kadın memur, analık izni süresinin bitiminden itibaren ilk altı ay günde 3 saat, ikinci altı ay günde 1,5 saat süt izni kullanabilir.

Doğum sırasında veya sonrasında (doğum sonrası analık izni olarak belirlenen sürede annenin ölmesi durumunda, memur olan baba isteği üzerine analık izin süresini sonuna kadar izin kullanabilir.

En az %70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğu (çocuğun evli olması durumunda eşinin de en az yüzde 70 oranında engelli olması kaydıyla) hastalanan memur, bir yıl içinde 10 güne kadar mazeret izni kullanabilir.

**Evlenme mazereti: Kendisi veya çocuğu evlenen memur, 7 güne kadar mazeret izni kullanabilir.

**Ölüm mazereti: Eşi, çocuğu veya eşinin ya da kendisinin ana, baba veya kardeşi ölen memur, 7 güne kadar mazeret izni kullanabilir.

Mazeret izni verilmesinin amirin takdirinde olduğu haller

Hamilelik, doğum, çocuk, evlenme veya ölüm mazeretleri dışındaki herhangi bir mazeretine istinaden izin (mazeret izni) isteyen memura, amiri tarafından izin verilmeyebilir.

Memura mazeret izni verilmesinin zorunlu olduğu haller dışındaki bir sebeple izin isteyen memura; merkezde atamaya yetkili amir, ilde vali, ilçede kaymakam ve yurt dışında diplomatik misyon şefi bir takvim yılında toptan veya bölümler halinde 10 güne kadar mazeret izni verilebilir.

Zorunlu hallerde aynı usulle yeniden 10 güne kadar izin verilmesi mümkün olmakla birlikte, ilk 10 günlük izin süresini aşan süreler memurun yıllık izninden düşülür. Ancak öğretmenlere bu şekilde en çok 10 gün mazeret izni verilebilir. (Öğretmenlerin dinlenme ve yaz tatili dışında ayrı bir yıllık izin haklarının bulunmadığından ikinci defa 10 güne kadar verilecek mazeret izninin yıllık izinden düşülemeyecek olması nedeniyle)

Öte yandan, memura 10 güne kadar olan mazeret izninin bir bölümünün verilmiş olması, memurun yıl içerisinde yeniden talep edeceği (10 günden kalan kısımlar) mazeret izninin de mutlaka verileceği anlamına gelmemektedir.  

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.