logo yeni

calisanlar2 copy

EŞİNİN KARDEŞİ EVLENDİĞİNDE VEYA ÖLDÜĞÜNDE MEMURA İZİN VERİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma İzin

personel2Devlet memurlarına, bazı yakınlarının evlenmesi ve bazı yakınlarının ölümü hallerinde, mazeret izni kullanabilme hakkı da tanınmıştır.

Devlet memurlarının sahip olduğu izin hakları ile bu izinleri hangi hallerde ve ne kadar süreyle kullanabileceklerine ilişkin düzenlemeler 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer almıştır.

Memurların izin hakları arasında; yıllık izin, aylıksız izin, hastalık izni, süt izni, sağlık izni ve refakat izni gibi izinlerin yanı sıra, bazı mazeretlerine istinaden verilen mazeret izinleri de yer almaktadır. Mazeret izni kullanılabilecek haller için tıklayınız …

Devlet memurunun mazeret izni kullanabilmesi, bazı yakınlarının ölümü veya evlenmesi durumunda da mümkün olabilmektedir.

Eşinin kardeşi ölen memurun mazeret izni

Devlet memurlarına, bazı yakınlarının ölümü halinde istekleri üzerine 7 güne kadar mazeret izni verilmektedir.

Eşinin kardeşi ölen memura, isteği halinde 7 güne kadar mazeret izni verilmesi zorunludur. Bu mazeretle izin talep edilmesi durumunda, izin verme konusunda memurun amirlerinin takdir hakkı bulunmamaktadır.

Eşinin kardeşi evlenen memurun mazeret izni

Devlet memurlarına, bazı yakınlarının evlenmesi halinde istekleri üzerine mazeret izni verilmesi zorunludur.

Bir yakınının evlenmesinden dolayı memurun mazeret izni kullanabilmesi, sadece çocuğunun evlenmesi durumunda söz konusu olabilmektedir.

Öte yandan, çocuğu dışındaki bir yakını evlenen memurun bu olayı gerekçe göstererek mazeretizni talep etmesi halinde, yetkili amirlerin takdiriyle yıl içerisinde en çok 10 gün süre ile verilmesi mümkün olan (zorunlu hallerde ve yıllık izinden düşülmek kaydıyla 10 gün daha verilebilen) mazeret izni kapsamında, durumunun değerlendirilmesi mümkün olabilir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.