logo yeni

calisanlar2 copy

HANGİ MEMURLAR NE KADAR AYLIKSIZ İZİN KULLANABİLİR?

Aktif . Yayınlanma İzin

izinDevlet memurları, 657 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde, çeşitli sebeplerle ve değişen sürelerle aylıksız izin kullanabilmektedirler.

Memurların aylıksız izin kullanabilecekleri haller esas itibariyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “aylıksız izin” başlıklı 108 inci maddesinde yer almakla birlikte, başka maddeleriyle de aylıksız izin kullanımına imkan tanınmıştır.

Hangi hallerde memurların aylıksız izin kullanabileceği konusunda, Devlet Memurları Kanunundaki hükümler arasından memurunyeri.com olarak derlediğimiz hususlar şöyle:

-Aynı kişi ve hastalık nedeniyle en çok süre kadar refakat izni kullandığı halde, refakat izni kullanmasını gerektiren durum devam edenler. (18 aya kadar)

-Kendisi veya eşi doğum yapanlar. (24 aya kadar)

-3 yaşını doldurmamış çocuğu kendisi ve/veya eşi evlat edinenler. (24 aya kadar)

-Hizmet süresi 5 yıldan fazla olanlar. (1 yıla kadar)

-Eğitim görmek amacıyla şahsen özel burs sağlamış olanlar. (eğitim süresi kadar)

-Yer değiştirme suretiyle atamaya tabi olan eşinin atandığı yere (1. ve 2. derece kalkınmada öncelikli yerler hariç) atanamayanlar. (4 yılı aşmamak kaydıyla eşin görev süresi kadar)

-Askere gitmesi gerekenler. (askerlik süresi kadar)

-Mesleklerine ait hizmetlerde yetiştirilmek, eğitilmek, bilgilerini artırmak veya staj yapmak üzere başka ülkelere gönderilenler. (eğitim süresi kadar)

-Yabancı devletlerin resmî kurumlarında ya da uluslararası kuruluşlarda görevlendirilenler. (yabancı resmi kurumlar için en çok 10 yıla kadar, uluslararası kuruluşlar için en çok 21 yıla kadar)

-Başka yerdeki bir göreve naklen ya da yer değiştirme suretiyle atandığı halde, süresi içerisinde yeni görevine başlamayanlar. (10 güne kadar)

-Eşi (memur veya diğer personel kanunlarına tabi olan); burslu olarak ya da bütçe imkanlarıyla yetiştirilmek üzere yurtdışına gönderilen veya sürekli görevle yurtiçine ya da yurtdışına atanan veya en az altı ay süreyle yurtdışında geçici görevlendirilenler. (eşin eğitim/görev süresi kadar)

-Eşi kamu kurumlarınca yurtdışına öğrenci olarak gönderilmiş olanlar. (eşin eğitim süresi kadar)

-Eşi, eğitim amacıyla şahsen sağladığı özel burstan yararlanmak suretiyle aylıksız izinli olarak yurt dışına gönderilmiş olanlar. (eşin eğitim süresi kadar)

-Eşi, yabancı devletlerin resmi kurumlarında ya da uluslararası kuruluşlarda aylıksız izinli olarak görev yapanlara. (eşin görev süresi kadar)

-Başka kurumların sözleşmeli pozisyonlarda görevlendirilenler. (memurların bu şekilde görevlendirilerek aylıksız izinli sayılmalarına imkan veren yasal düzenlemeler çerçevesinde en çok görev süresi kadar)

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.