logo yeni

calisanlar2 copy

DOĞUM ÖNCESİ ANALIK İZNİNİ DOĞUM SONRASINA BIRAKMA RAPORU NEREDEN ALINIR?

Aktif . Yayınlanma İzin

anne2Beklenen doğum tarihinden 8 hafta öncesine ilişkin sağlık durumu çalışmaya uygun olan kadın memur, bu durumu belgelendirmesi halinde doğumdan önceki 3 haftaya kadar kurumunda çalışmaya devam edebiliyor.

Hamile memurun doğumdan önceki 3 haftaya kadar kurumunda çalışabilmesi için, beklenen doğum tarihinden 8 hafta öncesindeki sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunun tabip raporuyla belgelendirilmesi gerekmektedir.

Doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışmak isteyen memur, beklenen doğum tarihinden 8 hafta öncesindeki sağlığının çalışmaya uygunluğunu belgelendirmek istediğinde, bu raporun nereden alınması gerekeceği konusunda tereddüt yaşanabilmektedir.

Bu konuda oluşan bir tereddüt üzerine Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen mütalaada, özetle;

-Memura doğumdan önceki 3 haftaya kadar kurumda çalışabileceğine dair verilen tabip raporunun, doğumdan önceki 8 haftaya girildiğini ve sağlık durumunun doğumdan önceki 3 haftaya kadar kurumda çalışmasına uygun olduğunu tespit eden bir belge olarak değerlendirilmesi gerektiği,

-Doğumdan önceki 3 haftaya kadar kurumda çalışabileceğine dair tabip raporunun, SGK ile sözleşmesi bulunmayan bir sağlık hizmeti sunucundan alınmış olması halinde, SGK ile sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusu tarafından onaylanmasına gerek olmadığı

belirtilmiştir.

Devlet Personel Başkanlığının söz konusu mütalaasından da anlaşılacağı üzere, hamile memurun doğumdan önceki 3 haftaya kadar kurumunda çalışabileceği konusundaki raporun, resmi veya özel herhangi bir sağlık hizmet sunucusu tarafından düzenlenmesi mümkündür.

DPB mütalaası için tıklayınız ...

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.