logo yeni

calisanlar2 copy

5 YIL HİZMETİ OLANA AYLIKSIZ İZİN VERİLİRKEN HANGİ HİZMETLER ESAS ALINIYOR?

Aktif . Yayınlanma İzin

izinDevlet memurlarına, hizmet sürelerinin beş yıldan fazla olması ve talepte bulunmaları durumunda, memuriyet süresi boyunca en fazla iki parça halinde kullanılmak üzere, toplam bir yıla kadar aylıksız izin verilebilmektedir.

Memurlara, herhangi bir gerekçe ileri sürmelerine gerek bulunmaksızın 1 yıl süre ile aylıksız izin kullanabilme hakkı da tanınmıştır. Ancak, bu iznin talep edilebilmesi için memurun hizmet süresinin en az 5 yıl olması gerekiyor.

5 yıllık hizmet süresinin hesaplanması

Devlet memurları, hizmet sürelerinin 5 yıl ve üzerinde olması durumunda, talepte bulunmaları ve bu taleplerinin kurumları tarafından uygun bulunması halinde, memuriyet süreleri boyunca en çok 1 yıla kadar (en fazla iki parça halinde) aylıksız izin kullanabilmektedirler.

Memurun 5 yıllık hizmet süresi, yıllık izin süresinin hesabında esas alınan sürelere göre hesaplanmaktadır. Buna göre, memuriyette geçen tüm hizmet süreleri ile memuriyet dışında geçen bazı hizmetler 5 yıllık hizmet süresine dahil edilebilmektedir.

5 yıllık hizmet süresi hesabına dahil olan “memuriyet dışı hizmet süreleri”ni memurunyeri.com olarak özetle şu şekilde ifade edebiliriz:

-Kamu kurum ve kuruluşlarında, hangi statüde olursa olsun (işçi, sözleşmeli, 4/B, 4/C gibi)  geçen hizmet sürelerinin tamamı.

-Askerde geçen sürelerin tamamı.

-Avukatlık staj süresinin tamamı.

-Teknik Hizmetler Sınıfına dahil bir kadroda görev yapanların, memuriyet dışında yurt içinde veya yurt dışında serbest olarak veya özel iş yerlerinde teknik hizmetler kapsamında çalışarak geçirmiş oldukları sürelerin (en çok 16 yılın) 3/ 4’ü.

-Sağlık Hizmetleri Sınıfına dahil bir kadroda görev yapanların, memuriyet dışında yurt içinde veya yurt dışında serbest olarak veya özel iş yerlerinde sağlık hizmetleri kapsamında çalışarak geçirmiş oldukları sürelerin (en çok 16 yılın) 3/ 4’ü.

-Avukatlık Hizmetleri Sınıfına dahil bir kadroda görev yapanların, memuriyet dışında serbest avukat olarak geçirmiş oldukları sürelerin (en çok 16 yılın) 3/ 4’ü.

-Memuriyette gazetecilik mesleği ile ilgili görevler yapanların, memuriyet dışında basın kartı sahibi olarak fiilen gazetecilik yaparak geçirmiş oldukları sürelerin (en çok 16 yılın) 3/4’ü.

-Milli Eğitim Bakanlığında görev yapanların, memuriyet dışında özel okullarda öğretmenlik veya yöneticilik yaparak geçirmiş oldukları sürelerin (en çok 18 yılın) 2/3’ü.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.