logo yeni

calisanlar2 copy

MEMUR, EŞİNİN HASTALIĞINDAN DOLAYI HANGİ İZİNLERİ ALABİLİR?

Aktif . Yayınlanma İzin

hastaDevlet memuru, eşinin hastalandığı ya da kaza geçirdiği durumlarda, süre ve yararlanma şekilleri farklı olan çeşitli izin haklarından yararlanabilmektedir.

Memurun, eşinin rahatsızlığından dolayı yararlanabileceği izin haklarından memurunyeri.com olarak şu şekilde söz edebiliriz:

Memur refakat izni alabilir

Refakat edilmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek şekilde ağır bir kaza geçiren veya tedavisi uzun süren bir hastalığı bulunan eşinden dolayı, memurun talebi üzerine refakat izni kullanması mümkündür.

Usulüne göre düzenlenmiş sağlık kurulu raporuna istinaden en çok üç ay süre ile alınabilecek olan bu izin, ihtiyaç olması halinde aynı şartlarla üç ay daha uzatılabiliyor.

Memur, eşinin aynı rahatsızlığına istinaden en çok 6 ay refakat izni kullanabilir. Ancak, başka bir hastalık söz konusu olduğunda memur yine aynı süreler kadar refakat izni kullanabilir.

Refakat izni kullanımına ilişkin ayrıntılar için tıklayınız …

Memur aylıksız izin alabilir

Eşinin rahatsızlığından dolayı, aylık ve özlük hakları korunarak 6 ay süre ile refakat izni kullanan memur, refakat izni süresinin bitiminden itibaren ve sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi suretiyle, isteği üzerine 18 aya kadar da aylıksız izin alabilir.

Refakat izni sonrası aylıksız izin kullanımına ilişkin ayrıntılar için tıklayınız …

Memura mazeret izni verilebilir

Devlet memurlarına mazeret izni kullanabilme hakkı da tanınmıştır. Ancak, 657 sayılı Kanunda sayılan bazı mazeretlerin (evlilik, hamilelik, doğum, çocuk ve ölüm gibi) varlığı halinde memura mazeret izni verilmesi zorunlu iken, bu mazeretler dışındaki mazeretlerde izin kullandırılması ise amirlerin takdirine bırakılmıştır.

Mazeret izni konusundaki düzenlemeye göre, eşi rahatsızlanan memurun talepte bulunması durumunda, bu talep; merkezde atamaya yetkili amir, ilde vali, ilçede kaymakam ve yurt dışında ise diplomatik misyon şefi tarafından değerlendirilir ve uygun görülmesi durumunda memura 10 güne kadar mazeret izni verilebilir. Aynı takvim yılı içerisinde bu 10 günlük mazeret izni süresinin uzatılmak istenmesi durumunda (öğretmenler hariç), memurun yıllık izin hakkından düşülmesi koşuluyla yine 10 güne kadar mazeret izni verilebilir.

Amir takdiriyle mazeret izni kullanılmasına ilişkin ayrıntılar için tıklayınız…

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.