logo yeni

calisanlar2 copy

SAĞLIK KURULU ONAYI GEREKTİREN TEK HEKİM RAPORLARI HANGİLERİDİR?

Aktif . Yayınlanma İzin

hasta4Aile hekimi, kurum tabibi ya da Sosyal Güvenlik Kurumuyla sözleşme imzalamış resmi veya özel sağlık hizmeti sunucularında tek hekim tarafından düzenlenen hastalık raporlarına istinaden Devlet memurlarının hastalık izni kullanması mümkün olabilmektedir.

Tek hekim tarafından düzenlenen hastalık raporu üzerine Devlet memuruna hastalık izni verilmesi, bazı hallerde bu raporun sağlık kurulunca onaylanması şartına bağlı olmaktadır.

Kontrol muayenesi üzerine verilen raporlara ilişkin onay şartı

Tek hekimler tarafından düzenlenen raporlarda, bir defada en çok 10 güne kadar istirahat süresine yer verilebilmektedir. Ancak, tek hekimin düzenlediği hastalık raporunda kontrol muayenesine gerek görüldüğünün belirtilmiş olması durumunda, kontrol muayenesi neticesinde de tek hekimin 10 güne kadar hastalık raporu vermesi mümkündür.

Öte yandan, kontrol muayenesi neticesinde hastaya verilmesi gereken rapor süresinin 10 günden fazla olması durumunda, bu rapor ancak Sosyal Güvenlik Kurumuyla sözleşme imzalamış olan bir sağlık sunucusunun (resmi/özel) sağlık kurulu tarafından düzenlenebilir.

Ancak, kontrol muayenesi neticesinde 10 günden fazla rapor düzenlenmesine ihtiyaç duyulan hallerde, bulunulan yerde böyle sağlık raporu verebilecek bir sağlık sunucusu bulunmaz ve böyle bir sağlık sunucusunun olduğu yere hastanın nakli mümkün olmazsa, bu durumda tek hekim tarafından en çok 10 güne kadar hastalık raporu düzenlenebilecektir. Tek hekimin kontrol muayenesi sonrası düzenlediği 10 günlük rapor dışındaki raporun geçerli sayılabilmesi ise, bu raporun ilgili İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenecek sağlık kurulunca (resmi/özel) onaylanması gerekecektir. 

Kullanılan hastalık izni süresi nedeniyle sağlık kurulu onayı şartı

Devlet memurunun, tek hekimlerin değişik tarihlerde düzenledikleri hastalık raporlarına istinaden bir takvim yılı içerisinde toplam 40 gün hastalık izni kullanması durumunda, tek hekim raporuna dayanarak aynı yıl içerisinde yeniden hastalık izni kullanması mümkün olamamaktadır.

Aynı yıl içerisinde tek hekim raporuna istinaden kullanılan hastalık izni süresinin 40 güne ulaşması durumunda, 40 günü aşacak şekilde düzenlenen tek hekim raporunun geçerli olabilmesi ve hastalık iznine dönüştürülebilmesi için, bu raporun bir resmi sağlık kurulu tarafından onaylanması gerekecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.