logo yeni

calisanlar2 copy

MESAİ GÜNLERİNDE MEMURA EĞİTİM GÖRMESİ İÇİN İZİN VERİLİR Mi?

Aktif . Yayınlanma İzin

egitim3Devlet memurlarının, memuriyete girmeden önce ya da memuriyetleri sırasında başlamış oldukları çeşitli düzeylerdeki eğitimlerine (aynı düzeyde öğrenim, üst öğrenim, yüksek lisans, doktora gibi), mesai saatleri içerisinde devam etmek için kurumlarından/amirlerinden izin istedikleri durumlarla karşılaşılabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, Devlet memurlarının çalışma saatleri ile hangi hallerde hangi izinleri kullanabileceklerini düzenlemiştir.

Kanunda yer alan düzenlemelere göre;

-Memurların haftalık çalışma süresi genel olarak 40 saattir. Bu süre, Cumartesi ve Pazar günleri tatil olacak şekilde düzenlenir. Özel düzenlemelerle kurumların ve hizmetleri çerçevesinde farklı çalışma süreleri tespit edilebilir.

-Memurların; yıllık izin, mazeret izni, hastalık izni, sağlık izni, aylıksız izin, refakat izni, süt izni ve fazla çalışma karşılığı izin kullanma hakları vardır.

Eğitim nedeniyle izin

657 sayılı Kanunda, eğitimlerine devam etmeleri için Devlet memurlarına izin verilmesine imkan tanıyan herhangi bir hükme rastlanmamaktadır.

Devlet Memurları Kanunundaki düzenlemeler çerçevesinde; kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan Devlet memuruna, memurluğa girmeden önce ya da memuriyette iken başladığı herhangi bir düzeydeki eğitime devam edebilmesi için mesai saatleri içerisinde izin verilmesi ya da çalışma saatlerinin ders programına göre ayarlanması mümkün bulunmamaktadır.

Ancak, verilmesi amirin takdirin takdirinde olan ve yılda en fazla 10 gün süre ile verilebilen (ikinci defa 10 gün izin verilmesi durumunda, ikinci defa verilen izin yıllık izinden düşülür) mazeret izinleri, gerek görülmesi durumunda amirler tarafından ilgililerin eğitimlerine devam etmeleri için kullandırılabilir. Öte yandan, yıllık izinlerini eğitimlerine devam edebilmek için kullanmak isteyen memurların talepleri de amirleri tarafından değerlendirilebilir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.