logo yeni

calisanlar2 copy

BABALIK VEYA ÖLÜM MAZERETİYLE ALINACAK İZİN HANGİ TARİHLERİ KAPSAR?

Aktif . Yayınlanma İzin

personel3Bazı mazeretlerinden dolayı istekleri üzerine belli bir süreye kadar mazeret izni kullanabilen Devlet memurları, mazeretin gerçekleşmesinden sonra bu mazeretlere bağlı izinleri ne zamana kadar kullanabilecekleri konusunda tereddüt yaşayabilmektedirler.

Babalık izni kullanımı

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, eşi doğum yapan memura isteği üzerine 10 gün babalık izni verilmesine hükmetmiştir.

Babalık izniyle ilgili olarak Kanunda yer alan bu düzenlemenin, memura isteği üzerine babalık izni verilmesini eşinin doğum yapması şartına bağlamış olduğu görüldüğünden, eşinin doğum yapmasıyla birlikte memur babalık iznine hak kazanacaktır. Öte yandan, eşin doğum yapmasıyla hak kazanılan bu izni, eşi ölü doğum yapan memurun da kullanabilmesi gerekecektir.

Babalık izninin başlangıç tarihi konusunda Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen görüşlerde, babalık izninin eşin doğum yaptığı tarihten itibaren başlayacağı ve doğum olayının gerçekleştiği tarihten itibaren 15 gün veya 1 ay sonra babalık izninin kullanılamayacağı belirtilmektedir. DPB görüşü için tıklayınız…

Ölüm nedeniyle mazeret izni kullanımı

657 sayılı Kanun; eşi, çocuğu, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşi ölen memura isteği üzerine 7 gün mazeret izni verilmesine hükmetmiştir.

Bu düzenlemeye göre, ölüm mazeretine istinaden izin kullanılabilmesi, memurun bazı yakınlarının ölümü halinde mümkün olabileceğinden, mazerete gerekçe teşkil edecek ölüm olayı ile birlikte memur mazeret iznine hak kazanacaktır..

Ölüm mazeretine bağlı mazeret izinin başlangıç tarihi konusunda Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen görüşlerde, ölüm nedeniyle alınacak mazeret izninin ölüm olayının gerçekleştiği tarihten itibaren başlayacağı belirtilmiştir. DPB görüşü için tıklayınız ...

Uygulamada karşılaşılan sorunlar ve çözümü

Babalık mazeret izninin mutlaka doğumun gerçekleştiği tarihten, ölüme bağlı mazeret izninin de mutlaka ölüm olayının gerçekleştiği tarihten başlatılması yoluna gidilmesinin, Kanunla tanınan bu izin haklarını memurun bazı durumlarda kullanamaması sonucunu da doğurabilmektedir. Örneğin, eşinin doğum yaptığı tarihte ya da babasının öldüğü tarihte hastalık izni kullanmakta olan memur, babalık iznini veya ölüme bağlı mazeret iznini kısmen ya da tamamen kullanamamış olacaktır.

Bu itibarla, Kanunla tanınan mazeret izni haklarının kullanılamaması veya bu hakkın kullanımında memurlar arasında eşit olmayan uygulamaların ortaya çıkması gibi durumların önlenmesi bakımından; memurunyeri.com olarak söz konusu mazeret izinlerini kullanma tarihinin, doğum ya da ölüm olayının gerçekleştiği tarihten değil, bu olaylardan sonra memurun görevde olacağı ilk günden başlatılmasının daha uygun olacağını değerlendirmekteyiz.

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.