logo yeni

calisanlar2 copy

MEMUR, HANGİ YAKINI ÖLDÜĞÜNDE MAZERET İZNİ KULLANABİLİYOR?

Aktif . Yayınlanma İzin

memurDevlet memurlarına, bazı yakınlarının ölümü halinde istekleri üzerine 7 güne kadar mazeret izni kullanma hakkı tanınmıştır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurlara tanınan izin hakları ile bu izinlerin hangi durumlarda ve ne kadar süreyle kullanabileceğine ilişkin hususları düzenlemiştir. Memurlara tanınan izin hakları arasında; yıllık izin, aylıksız izin, hastalık izni, sağlık izni ve refakat izni gibi izinlerin yanı sıra mazeret iznine de yer verilmiştir. Mazeret izni verilebilecek haller için tıklayınız …

Devlet Memurları Kanununda yer alan düzenlemeye göre, bazı yakınlarının ölümü halinde memurların mazeret izni kullanmaları mümkün olabilmektedir.

Hangi yakını ölürse memur mazeret izni kullanabiliyor?

Devlet memuruna;

-Eşinin ölümü halinde isteği üzerine 7 güne kadar,

-Çocuğunun ölümü halinde isteği üzerine 7 güne kadar,

-Anne, baba veya kardeşinin ölümü halinde isteği üzerine 7 güne kadar,

-Eşinin anne, baba veya kardeşinin ölümü halinde isteği üzerine 7 güne kadar,

mazeret izni verilir.

Kanunda sayılmayan bir yakını ölen memurun izin kullanması

Hangi yakını öldüğünde memura mazeret izni verileceği, 657 sayılı Kanunda açıkça belirtilmiştir. Memurun Kanunda sayılanlar dışındaki yakınlarının ölümü halinde memura ölüme bağlı mazeret izni verilmesi mümkün değildir.

Bu durumlarda, amirlerinin takdiriyle memura mazeret izni (yılda en çok 10 gün süreyle) verilmesi ya da memurun yıllık izin alması söz konusu olabilmektedir. Yıl içerisinde amirlerinin takdiriyle 10 gün süre ile mazeret izni kullanan memura, zorunlu bir sebebinin olması durumunda 10 gün daha (öğretmenler hariç) mazeret izni verilmesi durumunda, ilk 10 günün dışındaki süreler memurun yıllık izninden düşülür.

Örnek mazeret izni dilekçeleri için tıklayınız.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.