logo yeni

calisanlar2 copy

AYLIKSIZ İZİN KULLANMAK MEMURİYET VE EMEKLİLİĞİ NASIL ETKİLİYOR?

Aktif . Yayınlanma İzin

izin 2657 sayılı Devlet Memurları Kanununda kullanım şart ve süreleri düzenlenen aylıksız izin, bu izni kullanan memurları kazanılmış hak aylık derece/kademesi ve emekli keseneğine esas derece/kademesi bakımından etkileyebilmektedir.

Devlet memurlarının, çeşitli sebeplerle ve değişen sürelerle aylıksız izin kullanmaları söz konusu olabilmektedir. Aylıksız izin halleri için tıklayınız …

Memur;

*Refakat izni kullandıktan sonra, refakat izni kullanmasını gerektiren durum devam ediyorsa aylıksız izin kullanabilir.

*Doğum yapmışsa aylıksız izin kullanabilir.

*Eşi doğum yapmışsa aylıksız izin kullanabilir.

*Üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinmişse aylıksız izin kullanabilir.

*Beş hizmet yılını tamamlamışsa aylıksız izin kullanabilir.

*Eğitim görmek amacıyla şahsen özel burs sağlamışsa aylıksız izin kullanabilir.

*Yer değiştirme suretiyle atanmaya tabi olan eşinin atandığı yere (1. ve 2. derece kalkınmada öncelikli yerler hariç) atanamamışsa aylıksız izin kullanabilir.

*Eşinin eğitim veya görevinden dolayı aylıksız izin kullanabilir.

*Muvazzaf askerlik hizmetini yapmak için aylıksız izin kullanabilir.

*Mesleklerine ait hizmetlerde yetiştirilmek, eğitilmek, bilgilerini artırmak veya staj yapmak üzere başka ülkelere gönderilecekse aylıksız izin kullanabilir.

*Başka yerdeki bir göreve naklen ya da yer değiştirme suretiyle atanmış ve süresi içerisinde yeni görevine başlamamışsa, göreve başlaması için kendisine aylıksız 10 güne kadar süre tanınır.

Aylıksız izin kullanmanın memuriyete etkisi

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, Devlet memurlarının kazanılmış hak aylık derece/kademesinin tespitinde değerlendirilebilecek hizmet sürelerinin hangileri olduğunu belirlemiştir. Bu belirlemelerde, memurların çeşitli sebeplerle kullandıkları aylıksız izin sürelerine yer verilmemiştir.

Bu nedenle, aylıksız izinde geçen sürelerin memuriyet kazanılmış hak aylık derece ve kademesinin belirlenmesinde değerlendirilmesi söz konusu olamamaktadır. Örnek Karar için tıklayınız …

Aylıksız izin kullanmanın emekliliğe etkisi

Devlet memurlarının aylıksız izinde geçirdikleri süreler, bu sürelere ilişkin kesenek ve kurum karşılıklarının (sosyal güvenlik primlerinin) kendileri tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna yatırılması halinde, emekli keseneğine esas derece/kademelerinin tespitinde değerlendirilebilmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.