logo yeni

calisanlar2 copy

EŞİ EĞİTİM GÖRMEKTE OLAN MEMURA HANGİ İZİNLER VERİLİR?

Aktif . Yayınlanma İzin

personel 7Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan Devlet memurlarına, eşlerinin görmekte oldukları eğitimlerden dolayı izin verilebilmektedir.

657 sayılı Devlet memurları Kanununda yer alan düzenlemelere göre;

*Eğitim amacıyla şahsen özel burs sağladığı için kendilerine aylıksız izin verilmiş olanların (memur veya diğer personel kanunlarına tabi olanların) memur olan eşlerine, eşlerinin eğitim süresi boyunca aylıksız izin verilmesi mümkündür.

*Yetiştirilmek amacıyla bütçe imkanlarıyla veya burslu olarak yurtdışına gönderilenlerin (memur veya diğer personel kanunlarına tabi olanlar ile yurtdışına kamu kurumlarınca gönderilmiş olan öğrencilerin) memur olan eşlerine, eşlerinin eğitim süresi boyunca aylıksız izin verilmesi mümkündür.

*Kamu kurumları tarafından yetiştirilmek amacıyla yurtdışına gönderilen öğrencilerin memur olan eşlerine, eşlerinin eğitim süresi boyunca aylıksız izin verilmesi mümkündür.

İzin bitiminde göreve dönüş

Eşlerinin eğitimlerinden dolayı kendilerine eşlerinin eğitimleri süresince aylıksız izin verilen memurların, izin süresinin bitimini izleyen gün içerisinde görevlerine başlamaları gerekir.

Aylıksız izin süresinin bitiminde görevine dönmeyen memur hakkında, çekilmiş sayılma (müstafi) hükümleri uygulanır. Bu şekilde çekilmiş sayılan memurların yeniden Devlet memuriyetine dönebilmesi ise ancak en az 1 yıl süre ile beklemeleri halinde ve açıktan atama uygulamaları kapsamında mümkün olabilmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.