logo yeni

calisanlar2 copy

YILLIK İZNİNİZİ KULLANIRKEN KAÇ PARÇAYA BÖLEBİLİRSİNİZ?

Aktif . Yayınlanma İzin

izinDevlet memurlarına, yıllık izin süresi hesabına esas hizmet sürelerine göre 20 veya 30 gün süreyle yıllık izin kullanabilme hakkı tanınırken, bu izinlerin yıl içerisinde en çok kaç parçaya bölünerek kullanabileceği konusunda herhangi bir belirleme yapılmamıştır.

Memurların ücretli yıllık izin hakları ve kullanım şartları konusunda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda bazı düzenlemeler yapılmıştır. Ancak, yıllık izin kullanım hakkı olan memurların bu izinlerini aynı takvim yılı içerisinde kaç parça halinde kullanabileceklerine ilişkin olarak herhangi bir düzenlemenin bulunmaması, kurumlara/amirlere göre değişen uygulamalara neden olabilmektedir.

Yıllık izin

Yıllık izin hakkı konusunda 657 sayılı Kanunda yer alan hükümlere göre, Devlet memurları;

-Hizmetlerinin 1 yıldan on yıla kadar (on yıl dahil) olması durumunda 20 gün, hizmetlerin on yıldan fazla olması durumunda ise 30 gün süreyle yıllık izin hakkına sahiptirler.

-Yıllık izinlerini, izin verme yetkisi olan amirlerinin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilirler.

-Birbirini izleyen iki yıla ait yıllık izinlerini bir arada kullanabilirler. Ancak, cari yıl ile bir önceki yıl hariç olmak üzere önceki yıllara ait kullanılmayan izinleri kullanamazlar.

Yıllık iznin kullanımı

Yıllık izin parça parça kullanımı konusunda kurumlar/amirler tarafından memurlar hakkında farklı uygulamalar yapılmasına rağmen, Devlet Memurları Kanununda yer alan düzenlemelerden;

-Memurun iznini belli bir dönemde kullanmasının amirleri tarafından istenebileceği, ancak bu isteğin keyfi olamayacağı ve işin gereklerinden kaynaklanması gerekeceği,

-Yıllık izinlerin, içinde bulunulan takvim yılında veya izleyen yıl içerisinde memurun ihtiyacına veya kurumların hizmet gereklerine göre toplu olarak ya da farklı zamanlarda parça parça da kullanılabileceği,

-“1 gün” süre ile yıllık izin kullanılabileceği gibi, yıllık izin hakkı süresinin tamamının bir defada da (en çok 40 ya da 60 gün olabilir) kullanılabileceği

anlaşılmaktadır.

Ancak, yıllık izinlerin kaç parça halinde kullanılabileceği konusunda 657 sayılı Kanunda herhangi bir belirleme yer almamakla birlikte, uygulamada kurumların/amirlerin, memurların yıllık izinlerini aynı takvim yılı içerisinde; tek parça halinde, 2 parça halinde, 2 veya 3 parça halinde, 3 veya 4 parça halinde ya da parça sınırlaması getirmeden kullanmalarına müsaade ettikleri durumlarla karşılaşılabilmektedir.

Hal böyle iken, kurumlara ve amirlere göre değişebilen parça parça yıllık izin kullandırma şekillerinin, memurların yıllık izin hakkının sınırlandırılması veya kullandırılmaması sonucunu doğurmaması gerekmektedir.

Öte yandan yıllık izin kullanımı konusunda, Devlet Personel Başkanlığının verdiği görüşlerinde ve idari yargı yerlerinin verdiği kararlarda da, yıllık izin hakkının kullanımına sınırlama getirilemeyeceğine ilişkin değerlendirmeler yer almaktadır.

Bu itibarla, hizmet gereklerinden kaynaklı zorunluluklar dışında, memurların yıllık izin haklarını parça parça kullanmalarına sayı sınırlaması getirilmesinin uygun olmayacağını, sahip olunan yıllık izin hakkı sürelerinin bir takvim yılı içerisinde ihtiyaç halinde birden fazla parça olarak (2, 3, 4, 5, … parça gibi) kullanılabilmesinin de memurun izin hakkı kapsamında olduğunu değerlendirmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.