logo yeni

calisanlar2 copy

DEDESİ VEYA NİNESİ ÖLEN MEMURA MAZERET İZNİ VERİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma İzin

mutsuz memurBazı yakınlarının ölümü halinde memurlara talepleri üzerine en çok 7 gün süreyle mazeret izni verilirken, Kanunda sayılmayan yakınlarının ölümünde ise memurlara ölüme bağlı mazeret izni verilmemektedir. Mazeret izni konusundaki ayrıntılar için tıklayınız …

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, bazı yakınları ölen memurlara mazeret izni verilmesine hükmetmiştir. Kanundaki düzenlemeye göre;

-Eşi ölen memura,

-Çocuğu ölen memura,

-Annesi, babası veya kardeşi ölen memura,

-Eşinin annesi, babası veya kardeşi ölen memura

isteği üzerine 7 güne kadar mazeret izni verilmektedir.

Hangi yakını öldüğünde memura mazeret izni verileceği bu şekilde açıkça belirtilmiş olduğundan, Kanunda sayılanlar dışındaki yakınların ölümü halinde memura ölüme bağlı mazeret izni verilmesi mümkün olamamaktadır. Bu durumlarda ise memur, amirlerinin takdiriyle mazeret izni kullanma ya da yıllık izin kullanma yoluna başvurmaktadır.

Amirin takdirinde kullanılabilecek mazeret izinleri

Memurların; evlenme, hamilelik, doğum, çocuk, emzirme ve ölüm mazeretleri dışındaki bir sebeple izin ihtiyacı duymaları durumunda (hastalık izni, sağlık izni, aylıksız izin kullanılacak haller hariç) halleri hariç), amirlerinin takdiriyle mazeret izni kullanabilmeleri de mümkün olabilmektedir.

Kanunda yazan mazeretler dışındaki bir sebebe talep edilen mazeret izinleri, ilgili birim amirinin uygun görmesi üzerine; merkezde atamaya yetkili amir, ilde vali, ilçede kaymakam ve yurt dışında diplomatik misyon şefi tarafından verilir.

Memura bu şekilde, bir yıl içinde (takvim yılı) toptan veya bölümler halinde 10 gün süre ile mazeret izni verilebilir. Öte yandan, yıl içerisinde 10 gün süre ile mazeret izni kullanan memura, zorunlu bir sebebinin olması halinde 10 gün daha mazeret izni verilebilir. Ancak, bu şekilde verilecek mazeret izni (ilk 10 günün dışındaki) süreleri memurun yıllık izninden düşülür. Zorunlu mazeretleri bulunsa bile, ilk 10 günlük mazeret izni dışında, öğretmenlere ikinci defa bu şekilde mazeret izni verilmez.

Memurun veya eşinin dedesinin/ninesinin ölmesi halinde izin

Kendisinin ya da eşinin dede veya ninesi ölen memur da izin kullanma ihtiyacı duyabilmektedir. Böyle bir durumda;

**Memur, amirlerinin takdiriyle verilebilen mazeret iznini kullanmak isteyebilir. Memurun talebinin amirleri tarafından uygun görülmesi durumunda, yukarıda belirtilen usul ve şartlarla mazeret izini kullanabilir.

**Memurun mazeret izni talebinin amirleri tarafından kabul edilmemesi durumunda, memur yıllık izin kullanmak isteyebilir.

**Memur, verilmesi amirlerinin takdirinde olan mazeret iznini hiç talep etmeden, doğrudan yıllık izin kullanma yoluna da gidebilir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.