logo yeni

calisanlar2 copy

MUAYENE İÇİN DOKTORA GİDEN EŞİNE REFAKAT ETMESİ İÇİN MEMURA İZİN VERİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma İzin

refakatEşi, hastalığı sebebiyle ayakta tedavi görmek için sağlık kurum/kuruluşuna gidecek olan memur, mesai saatlerinde tedavi süresince eşinin yanında olmak için amirlerinden izin isteyebilmektedir.

Mevzuatta yer alan düzenlemelerin, ayakta tedavi gören eşine refakat etmesi için memura izin verileceğine ilişkin herhangi bir hüküm içermemesi nedeniyle, bu durumlarda izin isteyen memurlarla ilgili olarak amir ve kurumlara göre değişen uygulamalara rastlanabilmektedir.

Mevzuattaki izin düzenlemeleri

Memurların mesai günlerinde izin kullanabilecekleri haller ve süreler 657 sayılı Devlet memurları Kanununda belirtilmiştir. Bu belirlemelere göre, memurların belli usul ve sürelerle; yıllık izin, aylıksız izin, hastalık izni, mazeret izni, refakat izni, süt izni ve sağlık izni kullanabilmeleri mümkün olup, bu haller dışında memurların mesai saatleri içerisinde görevleri başında olmaları gerekmektedir.

Kanunda refakat izni düzenlemesi yapılırken, memurlara eşleri için de refakat izni kullanabilme hakkı tanınmış olmakla birlikte, bu iznin kullanılabilmesi bazı koşullara bağlanmıştır.

Refakat izni

Memurun eşinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının olması hallerinde, refakat edilmediği takdirde hayatı tehlikeye girecekse, bu durum sağlık kurulu raporuyla belgelendirildiğinde, aylık ve özlük hakları korunarak memura talebi üzerine üç aya kadar izin verilir. Bu izin süresi gerektiğinde bir katına kadar da uzatılır.  Refakat iznine ilişkin ayrıntılar için tıklayınız…

Ayakta tedavide refakat

Devlet memurlarına ilişkin düzenlemelerde, eşinin ayakta tedavisi sırasında memurun da eşinin yanında bulunması için kendisine mesai saatleri içerisinde izin verilmesine imkan veren hükümlere rastlanmamaktadır.

Konuya ilişkin düzenleme yapılmamış olması, sağlık kurum/kuruluşuna muayene olmak için giden eşine tedavi süresinde eşlik etmek isteyen memurun sıkıntı yaşamasına da sebep olmaktadır. Eşine ayakta tedavisi sırasında eşlik etmek için izin isteyen memurlara, uygulamada; bazı amirlerin gerekli kolaylığı sağladığı, bazı amirlerin izin vermediği ve bazı amirlerin de memuru yıllık izin ya da mazeret izni kullanmaya yönlendirdiği görülmektedir.

Bu konuda bir düzenleme yapılmadığı sürece, memurların sıkıntı yaşamalarının ve haklarında amir veya kuruma göre değişen uygulamalara gidilmesinin kaçınılmaz olacağını memurunyeri.com olarak ifade etmek isteriz.

Öte yandan, benzer bir konuyla ilgili olarak Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen görüşte, özetle; hastalanması sebebiyle sağlık kurum ve kuruluşuna müracaat eden eşine bu yerlerde muayenesi sırasında ya da muayene sonrası tetkik ve tahlillerde geçirdiği sürelerde, refakat etmek isteyen Devlet memurlarına izin verilmesi hususunda kurumları tarafından kolaylık sağlanması gerektiği belirtilmiş ve bu şekilde verilecek iznin suistimal edilmesini önlemek amacıyla da söz konusu tedaviye ilişkin olarak kurumları tarafından memurdan belge istenebileceği ifade edilmiştir. DPB mütalaası için tıklayınız...

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.