logo yeni

calisanlar2 copy

HERHANGİ BİR MAZERETİ OLMAYAN MEMUR MAZERET İZNİ KULLANABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma İzin

mazeretDevlet memurları, fiili çalışmaya bağlı olan ödemeler dışındaki malî haklarına ve sosyal yardımlarına dokunulmaksızın, bazı hallerde belli sürelerle mazeret izni kullanabilmektedirler.

Mazeret izni kullanmayı gerektiren haller, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda sayma yoluyla belirtilirken, herhangi bir mazereti olmayan memurların da mazeret izni kullanabilmesine imkan tanınmıştır.

657 sayılı Kanun; hamilelik, doğum, ölüm, evlenme ve çocuk mazeretlerine dayalı olarak memurların mazeret izni kullanabileceğine hükmetmiş ve Kanunda belirtilen mazeretlerin varlığı halinde, talep etmeleri durumunda memurlara mazeret izni verilmesini zorunlu tutmuştur. Mazeret izni kullanılabilecek haller ve süreleri konusundaki ayrıntılar için tıklayınız ...

Öte yandan, belli bir mazerete dayalı olmayan mazeret izinlerinin verilmesi konusunda ise amirlere takdir hakkı tanınmıştır.

Herhangi bir mazeret olmadan mazeret izni almak

657 sayılı Kanunda sayılan mazeretleri olmadan mazeret izni almak isteyen memurun talebi; merkezde atamaya yetkili amir, illerde vali, ilçelerde kaymakam ve yurt dışında diplomatik misyon şefi tarafından, birim amirinin muvafakati de alınarak değerlendirilir.

Bu şekildeki mazeret izni talebi ilgili amirler tarafından uygun görülürse, memura bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde en çok 10 güne kadar mazeret izni verilmesi mümkündür. Bir yıl içerisinde en çok 10 gün süreli olabilen ücretli mazeret izninin bir bölümünün kullanılmasına amirler tarafından izin verilmesi durumunda, yıl içerisinde aynı şekilde mazeret izni istendiğinde (10 günden kalan kısım için) bu talebin amirler tarafından mutlaka uygun görülmesi zorunluluğu bulunmamaktadır.

Mazerete dayanmayan mazeret izninin verilebileceği en çok süre

Herhangi bir mazeret olmaksızın izin talep eden memura yıl içerisinde en çok 10 gün süre ile ücretli mazeret izini verilebilmektedir. Bu şekilde 10 gün izin kullanan memurun, aynı takvim yılı içerisinde yeniden Kanundaki mazeretlere dayanmayan bir sebeple mazeret izni kullanmak istemesi durumunda, yeniden en çok 10 gün süre ile mazeret izni verilebilir.

Ancak, ikinci defa 10 güne kadar mazeret izni;

-Öğretmen kadrolarında görev yapanlara verilmez.

-İzin talebinin zorunluluktan kaynaklandığı konusunda, izin verecek amirde kanaat oluşması halinde verilebilir.

-İkinci defa en çok 10 gün süre ile verilebilecek olan mazeret izni, memurun yıllık izin sürelerinden düşülür.

Mazeretsiz mazeret izni yıllık izin hakkı olana verilir mi?

Devlet Memurları Kanunu, memurların yıllık izin ve mazeret izni kullanmalarına ilişkin hususları farklı maddelerde düzenlemiş ve yıllık izin ile mazeret izinleri arasında bir bağ kurulmamıştır.

Ayrıca, yaz tatili ve dinlenme tatillerinde izinli sayıldıkları için yıllık izin hakkı bulunmayan öğretmenlere de, herhangi bir mazeretleri olmadan 10 güne kadar mazeret izni talep edebilme imkanı getirilmiştir.

Öte yandan, en çok 10 gün süre kadar kullanılabilecek mazeret izninin ardından yeniden 10 güne kadar kullanılması söz konusu olabilecek mazeret izni ile yıllık izin arasında bir bağın Kanunda kurulduğundan söz edebiliriz.

Kanundaki düzenlemeleri memurunyeri.com olarak bir arada değerlendirdiğimizde;

-Yıllık izin kullanma hakkı olan memurun, Kanunda sayılan mazeretler dışındaki bir sebeple yıl içerisinde 10 güne kadar mazeret izni kullanabilmesinin, amirlerinin takdirinde mümkün olabileceğini,

-Amirlerin mazeret izni verme konusunda değerlendirme yaparken, memurun o yıl kullanabileceği yıllık izin hakkının olup olmadığını da göz önünde bulundurabileceğini ve yıllık izin hakkı olanların mazeret izni taleplerinin uygun görülmeyebileceğini,

-Yıllık izin hakkı bulunan memurlara, o yıl içerisinde ikinci defa 10 güne kadar mazeret izni verilmesinin uygun olmayacağını,

-İlk 10 günden sonra verilen mazeret izinlerinin, memurun izleyen yıl iznine hak kazanmasıyla birlikte bu izninden düşüleceğini

söyleyebilir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.