logo yeni

calisanlar2 copy

MEMUR KAÇ DEFA HASTALIK İZNİ (RAPOR) KULLANABİLİR?

Aktif . Yayınlanma İzin

hemsireDevlet memurlarının kullanabilecekleri hastalık izni sürelerine ilişkin bazı belirlemeler bulunmakla birlikte, bir takvim yılında en fazla kaç defa rapora dayalı hastalık izni kullanabilecekleri hususunda ise mevzuatta herhangi bir belirleme yer almamaktadır.

AYLIKSIZ İZİN ALAN MEMURUN PEŞİN ALMIŞ OLDUĞU MAAŞ NE OLUR?

Aktif . Yayınlanma İzin

memur4Devlet memurları aylık maaşlarını aldıktan sonra çeşitli sebeplerle aylıksız izne ayrıldıklarında, o ay (maaş dönemi) içerisinde çalışmadıkları günlerden dolayı, peşin almış oldukları maaşın bir kısmını geri öderler.

BEDELLİ ASKERLİK YAPAN MEMURLAR GÖREVLERİNE NASIL DÖNÜYOR?

Aktif . Yayınlanma İzin

asker2Askerlik hizmetini yapmamış olan kamu çalışanlarından bazıları, belirli bir bedel ödemek suretiyle bir aylık temel askerlik eğitimi görerek askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılma düzenlemesinden yararlanma yolunu seçebilmektedirler.

ÜCRETSİZ İZİN KULLANMANIN YILLIK İZNE ETKİSİ

Aktif . Yayınlanma İzin

izinÇeşitli sebeplerle aylıksız izin kullanan memurlar göreve başladıklarında, yıl içinde çalışmadıkları sürelerden dolayı, o yıla ait yıllık izin sürelerinden kesinti yapılması yoluna gidildiği uygulamalara da rastlanabilmektedir.

YILLIK İZİNLİ OLUNAN DÖNEMDE RAPOR NASIL KULLANILIR?

Aktif . Yayınlanma İzin

personel4Devlet memurlarının genellikle yıllık izinlerinin bir bölümünü ya da tamamını kullanmayı tercih ettikleri yaz aylarında olmamız nedeniyle, yıllık izin kullanırken hastalıkları sebebiyle rapor alacak memurların kurumlarıyla sorun yaşamamaları için uymaları gereken bazı hususları yeniden belirtmekte yarar görmekteyiz.

KAMUDA ESNEK ÇALIŞMA YÖNTEMİNE TEKRAR GEÇİLİYOR

Aktif . Yayınlanma İzin

esnek calismaCOVID-19 salgınının ülkemizde yayılımının en aza indirilmesi amacıyla, çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanabilecek.

HASTA OLMADIĞI HALDE HASTALIK RAPORU ALAN MEMURA NE OLUR?

Aktif . Yayınlanma İzin

memur3Devlet memurlarına, haklarında usulüne göre düzenlenmiş hastalık raporlarına istinaden, aylık ve özlük hakları korunmak suretiyle hastalık izni verilmekte, ancak hasta olmadığı halde düzenlenen rapora istinaden işe gelmeyen memur hakkında ise çeşitli yaptırımların uygulanması söz konusu olabilmektedir.

KURUMLAR ESNEK ÇALIŞMA UYGULAMASINI SONLANDIRIYOR

Aktif . Yayınlanma İzin

esnek calismaHazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığının 2020/4 sayılı Genelgesi kapsamında Genel Müdürlük personeli hakkında uyguladığı esnek çalışma usulünü sonlandırdı.

İDARİ İZİN DÖNEMİNE DENK GELEN MAZERET İZİNLERİ SONRADAN KULLANILABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma İzin

izin2Ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs salgınının etkilerinin azaltılması kapsamında, Devlet memurlarından bazılarının idari izinli sayılması ve bazılarının da uzaktan veya dönüşümlü olarak esnek çalışması yoluna gidilmiş olmakla birlikte, bazı memurlar ise kurumlarında görev yapmayı sürdürmektedirler.

KORONAVİRÜS NEDENİYLE REFAKAT İZNİ KULLANILABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma İzin

refakat izniÜlkemizi de etkisi altına alan koronavirüs salgınının etkilerinin azaltılması kapsamında, Devlet memurlarından bazılarının idari izinli sayılması ve bazılarının da uzaktan veya dönüşümlü olarak esnek çalışması yoluna gidilmiş olmakla birlikte, bazı memurlar ise kurumlarında görev yapmayı sürdürmektedirler.

İZİNLİ OLDUĞU DÖNEMDE MEMURUN MAAŞI AZALIR MI?

Aktif . Yayınlanma İzin

personel 4Devlet memurları; yıllık izin, hastalık izni, mazeret izni, refakat izni, süt izni, sağlık izni, aylıksız izin, aile birimini muhafaza etmek amacıyla izin kullanma hakkına sahip olmalarının yanı sıra yetkili makamların kararına dayalı olarak çeşitli sebeplerle idari izinli de sayılabilmektedirler.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.