logo yeni

calisanlar2 copy

ÜCRETSİZ İZİN KULLANMANIN YILLIK İZNE ETKİSİ

Aktif . Yayınlanma İzin

izinÇeşitli sebeplerle aylıksız izin kullanan memurlar göreve başladıklarında, yıl içinde çalışmadıkları sürelerden dolayı, o yıla ait yıllık izin sürelerinden kesinti yapılması yoluna gidildiği uygulamalara da rastlanabilmektedir.

YILLIK İZİNLİ OLUNAN DÖNEMDE RAPOR NASIL KULLANILIR?

Aktif . Yayınlanma İzin

personel4Devlet memurlarının genellikle yıllık izinlerinin bir bölümünü ya da tamamını kullanmayı tercih ettikleri yaz aylarında olmamız nedeniyle, yıllık izin kullanırken hastalıkları sebebiyle rapor alacak memurların kurumlarıyla sorun yaşamamaları için uymaları gereken bazı hususları yeniden belirtmekte yarar görmekteyiz.

KAMUDA ESNEK ÇALIŞMA YÖNTEMİNE TEKRAR GEÇİLİYOR

Aktif . Yayınlanma İzin

esnek calismaCOVID-19 salgınının ülkemizde yayılımının en aza indirilmesi amacıyla, çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanabilecek.

HASTA OLMADIĞI HALDE HASTALIK RAPORU ALAN MEMURA NE OLUR?

Aktif . Yayınlanma İzin

memur3Devlet memurlarına, haklarında usulüne göre düzenlenmiş hastalık raporlarına istinaden, aylık ve özlük hakları korunmak suretiyle hastalık izni verilmekte, ancak hasta olmadığı halde düzenlenen rapora istinaden işe gelmeyen memur hakkında ise çeşitli yaptırımların uygulanması söz konusu olabilmektedir.

KURUMLAR ESNEK ÇALIŞMA UYGULAMASINI SONLANDIRIYOR

Aktif . Yayınlanma İzin

esnek calismaHazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığının 2020/4 sayılı Genelgesi kapsamında Genel Müdürlük personeli hakkında uyguladığı esnek çalışma usulünü sonlandırdı.

İDARİ İZİN DÖNEMİNE DENK GELEN MAZERET İZİNLERİ SONRADAN KULLANILABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma İzin

izin2Ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs salgınının etkilerinin azaltılması kapsamında, Devlet memurlarından bazılarının idari izinli sayılması ve bazılarının da uzaktan veya dönüşümlü olarak esnek çalışması yoluna gidilmiş olmakla birlikte, bazı memurlar ise kurumlarında görev yapmayı sürdürmektedirler.

KORONAVİRÜS NEDENİYLE REFAKAT İZNİ KULLANILABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma İzin

refakat izniÜlkemizi de etkisi altına alan koronavirüs salgınının etkilerinin azaltılması kapsamında, Devlet memurlarından bazılarının idari izinli sayılması ve bazılarının da uzaktan veya dönüşümlü olarak esnek çalışması yoluna gidilmiş olmakla birlikte, bazı memurlar ise kurumlarında görev yapmayı sürdürmektedirler.

İZİNLİ OLDUĞU DÖNEMDE MEMURUN MAAŞI AZALIR MI?

Aktif . Yayınlanma İzin

personel 4Devlet memurları; yıllık izin, hastalık izni, mazeret izni, refakat izni, süt izni, sağlık izni, aylıksız izin, aile birimini muhafaza etmek amacıyla izin kullanma hakkına sahip olmalarının yanı sıra yetkili makamların kararına dayalı olarak çeşitli sebeplerle idari izinli de sayılabilmektedirler.

KAMU ÇALIŞANLARI ESNEK ÇALIŞMA YÖNTEMİYLE ÇALIŞACAK

Aktif . Yayınlanma İzin

cumhurbaskanligiCOVID-19 salgınının ülkemizde yayılımının en aza indirilmesi amacıyla, çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanabilecek.

KORONAVİRÜS NEDENİYLE KAMU GÖREVLİLERİNE İZİN VERİLECEK

Aktif . Yayınlanma İzin

personel4Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı tarafından bugün (13 Mart 2020) kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen “İdari izin” konulu yazıda, Koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle kamu görevlilerine izin verilmesi hususu düzenlendi.

KULLANILAN ÜCRETSİZ İZİNLERİN MEMURİYETE ETKİSİ

Aktif . Yayınlanma İzin

memurlar 2Devlet memurları, kendilerine tanınan haklar kapsamında, aylıksız izin kullanabilmekte ve kullandıkları bu izin sürelerinin bazıları memuriyet hizmetinden sayılarak, kademe ilerlemelerinde ve derece yükselmelerinde değerlendirilmektedir.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.