logo yeni

calisanlar2 copy

MAZERET İZNİ KULLANIRKEN ALINAN RAPORLAR İZNİ NASIL ETKİLER?

Aktif . Yayınlanma Görüşlerimiz

hasta3657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile tanınan mazeret izni hakkı çerçevesinde izin kullanmakta olan Devlet memurlarının, hastalıklarından dolayı kısa ya da uzun süreli hastalık raporu almaları da söz konusu olabilmektedir.

Mazeret izninde olan memurun hastalık raporuna istinaden hastalık izni kullanması durumunda, göreve ne zaman başlayacağı ile rapor nedeniyle kullanamadığı izinleri daha sonra kullanıp kullanamayacağı konusunda tereddüt oluşabilmektedir.

Devlet Memurlarına Verilecek Hastalık Raporları ile Hastalık ve Refakat İznine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte, “Yıllık izinde hastalık raporu alınması” konusu düzenlenmiş olmakla birlikte, mazeret izninde hastalık raporu alınması konusuna ilişkin herhangi bir hükme yer verilmemiştir. Yıllık izinde alınan raporun izin kullanımına etkisi konulu yazımız için tıklayınız …

Mazeret izni

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, malî ve sosyal haklarına dokunmaksızın memurların bazı hallerde mazeret izni kullanabilmesine imkan vermektedir.

Evlenme, doğum, çocuk ve ölüm mazeretlerine istinaden talep etmeleri durumunda Kanunda belirtilen süreleri aşmayacak şekilde memurlara izin verilmesi zorunlu olup, bu mazeretler dışındaki bir sebebe dayanan mazeret izni taleplerinin karşılanması ise ilgili kurum ve amirlerin takdirine bırakılmıştır.

Memurların hangi gerekçeyle ne kadar mazeret izni kullanabileceğine ilişkin yazımız için tıklayınız …

Mazeret izninde iken hastalık izni kullanan memurun göreve başlaması

Mazeret izni kullanmakta olan memur hakkında düzenlenen hastalık raporuna istinaden hastalık izni verilmesi durumunda, memurun kullanmakta olduğu izinlerin süresinde ve göreve başlama tarihinde değişiklikler olabilmektedir.

a-Kalan izin süresinden daha kısa süre hastalık izni kullanılması:

Bu durumda, memur hastalık izni bitiminde hemen görevine başlamak zorunda değildir. Memur, hastalık izni kullanmaya başladığı tarih itibariyle kalan mazeret izni süresinden hastalık izni düşüldükten sonra kalan izin süresini kullanarak görevine başlayabilecektir.

Örneğin, 7 gün mazeret izni alan memur, 1 gün izin kullandıktan sonra 5 günlük rapor alırsa hastalık izni bittikten sonra 1 gün daha mazeret izni kullanabilecektir.

b-Kalan izin süresi ile aynı süre kadar hastalık izni kullanılması:

Bu durumda, memur hastalık izni bitiminde hemen görevine başlayacaktır.

Örneğin, 7 gün mazeret izni alan memur, 2 gün izin kullandıktan sonra 5 günlük rapor alırsa hastalık izni bittiğinde görevine başlayacaktır.

c-Kalan izin süresinden daha uzun süre hastalık izni kullanılması:

Bu durumda, memur hastalık izni bitiminde hemen görevine başlayacaktır.

Örneğin, 10 gün mazeret izni alan memur, 2 gün izin kullandıktan sonra 13 günlük rapor alırsa hastalık izni bittiğinde görevine başlayacaktır.

Hastalık izni nedeniyle kullanılamayan mazeret izinlerinin kullanılması

Mazeret izni kullanmakta iken haklarında düzenlenen hastalık raporlarına istinaden kendilerine hastalık izni verilen memurların, hastalık izni nedeniyle mazeret izinlerinin bir kısmını kullanamamaları durumu ortaya çıkabilmektedir.

Bu çerçevede, memurunyeri.com olarak;

Mazeret izninin; evlenme, doğum, çocuk ve ölüm mazeretlerine istinaden verilmiş olması durumunda, hastalık izni nedeniyle kullanılmayan mazeret izni sürelerinin daha sonra kullanılmasının mümkün olamayacağını,

Ancak, mazeret izninin; evlenme, doğum, çocuk ve ölüm mazeretine dayanmayıp amir ve kurumların takdirinde verilmiş olması durumunda, hastalık izni nedeniyle kullanılmamış olan mazeret izni sürelerinin, yeniden amir ve kurulların takdirinde mazeret izni olarak kullandırılabileceğini

değerlendirmekteyiz.

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.