logo yeni

calisanlar2 copy

AİLE YARDIMI BEYANNAMESİ HANGİ HALLERDE YENİLENİR?

Aktif . Yayınlanma Görüşlerimiz

aile1Devlet memurlarının eş ve çocuklarından dolayı aile yardımından yararlanabilmesi, aile yardımı bildiriminde bulunmaları halinde mümkün olup, bu bildirimin belli hallerde yenilemesi de gerekmektedir.

Devlet memurlarına;

-Her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık almayan eşi (resmi nikahlı) için

-Bazı koşulları taşıyor olmaları şartıyla öz, üvey veya evlat edinilmiş çocukları için

her ay aylıklarıyla birlikte aile yardımı ödenmektedir. Aile yardımı ödeneğine ilişkin ayrıntılar için tıklayınız….

Aile yardımı beyannamesi

Eş veya çocuk için aile yardımından yararlanmak isteyen memurların, kurumlarına aile yardımı beyannamesi vermeleri gerekir.

Kamu çalışanlarına yapılacak sosyal yardım ödemelerinde hangi belgelerin aranacağı Merkezi Yönetim Harcama Belgeleri Yönetmeliğinde belirtilmiş olup, aile yardımı ödemelerinde esas alınacak belgelerden ve bu belgelerin hangi hallerde verileceğinden de söz edilmiştir.

Yönetmeliğin “sosyal yardımlar” başlıklı 12/b maddesinde, kamu personeline yapılacak aile yardımı ödemelerine ilişkin olarak şöyle denilmiştir: “Aylıklarla birlikte ödenen bu yardım, personelin ilk işe girişinde alınacak Aile Yardımı Bildirimine … dayanılarak ödenir. Bu bildirim, personelin aile yardımından yararlanan eş veya çocuk durumunda meydana gelen değişiklikler ile yer değiştirme suretiyle atama halinde yenilenir. Bildirimler, ödeme belgesinin Sayıştaya gönderilecek nüshasına eklenir.”

Bu düzenlemeye göre, Devlet memurlarının;

**Kamu kurum ve kuruluşlarında işe girişlerinde aile yardımı beyannamesi vermeleri gerekmektedir.

**Yer değiştirme suretiyle atanmaları halinde aile yardımı beyannamesini yenilemeleri gerekmektedir.

**Eş veya çocuk durumunda (boşanma, yeni çocuk olması, eş veya çocuğun ölmesi, eş veya çocuğun çalışmaya başlaması, çalışan eş veya çocuğun işten ayrılması, çocuğun evlenmesi, çocuğun malül olması vb) değişiklik olması durumunda aile yardımı beyannamesini yenilemeleri gerekmektedir.

Öte yandan, yukarıda belirtilen durumlar dışında aile yardımı beyannamesinin belli yıllarda veya sürelerde yenilenmesi gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır.

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.