logo yeni

MEMURLARIN BECAYİŞ YAPMASI NASIL OLUR?

Aktif . Yayınlanma Görüşlerimiz

becayis657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi kamu çalışanlarının karşılıklı yer değiştirmesi (becayiş) bazı şartların varlığı halinde mümkün olabilmektedir.

Devlet memurlarının becayiş yapmasına imkan veren düzenlemeye 657 sayılı Kanunda yer verilmiştir. Kanunun “Karşılıklı Yer Değiştirme” başlıklı 73 üncü maddesinde; “Aynı Kurumun başka başka yerlerde bulunan aynı sınıftaki memurları, karşılıklı olarak yer değiştirme suretiyle atanmalarını isteyebilirler. Bu isteğin yerine getirilmesi atamaya yetkili amirlerince uygun bulunmasına bağlıdır.” denilmiştir.

657 sayılı Kanundaki bu hükme göre;

**Aynı kurumda çalışan memurlar karşılıklı yer değiştirebilir. Memurların kurumu farklıysa becayiş yapamazlar.

**Yer değiştirmek isteyen memurlar, kurumun farklı yerlerindeki birimlerinde görev yapıyor olmalıdır. Örneğin, kurumun aynı il içindeki farklı birimlerinde görev yapan memurlar karşılıklı yer değiştiremez.

**Kadroları aynı hizmet sınıfına dahil olan memurlar yer değiştirebilir. Örneğin, Teknik Hizmetler Sınıfında görev yapan memurla Genel İdare Hizmetleri Sınıfında görev yapan memur karşılıklı yer değiştiremez.

**Kadro unvanları farklı olan memurlar karşılıklı yer değiştiremez. Örneğin, hemşire ile öğretmen karşılıklı yer değiştiremez.

**Becayiş, memurların isteği ve atamaya yetkili amirin takdiri ile gerçekleşir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.