logo yeni

MASTER VEYA DOKTORA YAPMANIN MEMURLARA YARARI

Aktif . Yayınlanma Görüşlerimiz

egitim5Devlet memurları, memuriyete girmeden önce ya da memurlukları sırasın yüksek lisans (master) veya doktora yapmış olmaları durumunda, bu eğitimleri görmemiş olan memurlara göre ilave haklara sahip olmaktadırlar.

Master ya da doktora eğitimi nedeniyle memurun ilave haklardan faydalanması bazen görülen eğitimin memurun lisans eğitimiyle (mesleğiyle) ilgili alanda olmasını gerektirirken, lisans eğitimi sonrası yapılan master ve doktora memurun lisans eğitimiyle kazandığı mesleği ise hiçbir şekilde değiştirmemektedir. Öte yandan, yüksek lisans veya doktora eğitimleri devam eden memurların askere gidişleri 35 yaşını doldurdukları yılın sonuna kadar ertelenebilmektedir.

Bu eğitimler nedeniyle memurların sahip olacağı hakların bazılarını memurunyeri.com olarak şu şekilde sayabiliriz.

Yüksek lisans (master) yapmanın yararı

**Yüksel lisans yapmış olan memura bir kademe ilerlemesi verilir. Hangi alanda yapılmış olursa olsun, yüksek lisans nedeniyle kademe ilerlemesinden yararlanılır.

**Ekonomist unvanına sahip olan ve yine ekonomi alanında yüksek lisans tamamlayan memurlardan, Ekonomist unvanlı kadrolarda görev yapanlara, ek özel hizmet tazminatı verilir.

**Lisans eğitimi sonrası yapılan yüksek lisans, ilgili memurun lisans eğitimiyle kazanmış sayılacağı mesleğini değiştirmez. Örneğin, Eczacılık fakültesini bitirip Eczacı unvanını almış olan kişinin, yüksek lisans eğitimini hukuk alanında yapması hukukçu olmasını sağlamaz.

**Birden fazla dalda yapılan yüksek lisans nedeniyle memurlara iave kademe ilerlemesi verilmez.

Doktora yapmanın yararı

**Meslekleriyle (lisans eğitimleriyle) ilgili öğrenim dalında doktora yapan memurlara bir derece yükselmesi verilir. Yüksek lisans yapmasından dolayı bir kademe ilerlemesinden yararlanmış olmaları durumunda, doktora nedeniyle sadece iki kademe verilir.

**Doktora yapmış olan memurlar, atama yapılacak görev için aranan hizmet süresi ve öğrenim koşulunu taşıyor olmaları şartıyla, görevde yükselme sınavına girmeden uzman (kariyer olmayan) veya aynı düzeydeki görevler ile daha alt görevlere atanabilirler.

**Doktora yapmış olan memurlar, öğrenimle kazanılan görevlere unvan değişikliği sınavına girmeksizin atanabilirler.

**Tıpta uzmanlık mevzuatı hükümlerine göre uzmanlık belgesine sahip olan tabip dışındaki memurların aynı dallarda doktora yapmaları halinde; özel hizmet tazminatından, yan ödemelerden, ek göstergelerden, nöbet ücretinden ve icap nöbeti ücretinden daha yüksek miktarlarda yararlanırlar.

**Ekonomist unvanına sahip olup, ekonomi alanında doktora derecesi bulunanlardan, Teknik Hizmetler Sınıfında “Ekonomist” unvanlı kadrolarda görev yapanlara, ek özel hizmet tazminatı verilir.

**Ekonomist unvanına sahip olan ve yine ekonomi alanında doktora yapmış olan memurlardan, Ekonomist unvanlı kadrolarda görev yapanlara, ek özel hizmet tazminatı verilir.

**Lisans eğitimi sonrası yapılan doktora, ilgili memurun lisans eğitimiyle kazanmış sayılacağı mesleğini değiştirmez. Örneğin, Mühendislik fakültesini bitirip Mühendis unvanını almış olan kişinin, doktora eğitimini Ekonomi alanında yapması Ekonomist olmasını sağlamaz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.