logo yeni

BOŞANAN VE AYRILANLAR, ÇOCUK İÇİN AİLE YARDIMI VE ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİNDEN NASIL YARARLANIR?

Aktif . Yayınlanma Görüşlerimiz

bosanmaBoşanan ya da mahkeme kararıyla eşinden ayrı yaşamasına karar verilen Devlet memurları, çocuklarından dolayı yararlandıkları aile yardımı ve asgari geçim indiriminden, bazı hallerde yararlanmaya devam edebilmektedirler.

Mahkeme kararıyla eşinden ayrı yaşayan veya boşanan memurların, çocuk için aile yardımından ve asgari geçim indiriminden yararlanabilmesi aşağıda belirtilen hallerde mümkün olabilmektedir.

Çocuk için aile yardımından yararlanma

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda, Devlet memurlarının çocukları için aile yardımı alabilecekleri haller, bu yardımın hak edilmesine ve kesilmesine ilişkin hususlar ayrıntılarıyla yer almıştır. (Aile yardımı ve yararlanma usulü konulu haberimiz için tıklayınız…)

Bu çerçevede, boşanma veya ayrılık halinde, mahkeme tarafından;

**Çocuğun verildiği anne veya babanın çalışmıyor olması durumunda, çocuğun verilmediği çalışan anne veya babaya talep etmeleri halinde çocuk için aile yardımı ödenir.

**Çocuğun verildiği anne veya baba çalışıyor olmakla birlikte, çocuk için aile yardımı almıyorsa, çocuğun verilmediği anne veya babaya talep etmeleri halinde çocuk için aile yardımı ödenir.

**Çocuğun verildiği anne veya babanın çocuk için aile yardımı almak istemesi halinde, yukarıda belirtilen sebeplerle diğer tarafın yararlandığı çocuk için aile yardımı kesilir.

**Her ikisi de memur alan eşlerden hangisine ne oranda çocuk için aile yardımı yapılacağı kararlaştırmışsa, kararda belirtilen şekilde ödeme yapılır.

**Her ikisi de memur olan eşlere çocuk için aile yardımı ödenmesi konusunda karar verilmemiş olması halinde, yardım çocuğun bırakıldığı tarafa yapılır.

**Her ikisi de memur olan eşlere çocuk için aile yardımı ödenmesi konusunda karar verilmemiş olması halinde, çocuğun bırakıldığı tarafın istememesi durumunda diğer taraf yardımdan yararlanabilir.

Çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanma

Devlet memurlarının aylık maaşlarından Gelir Vergisi olarak kesileceği belirlenen miktara asgari geçim indirimi uygulanmakta olup, çocuk sayısı da (4 çocuğa kadar) asgari geçim indirimi miktarını etkilemektedir. (2014 yılında çocuk sayısına göre asgari geçim indirimi miktarı haberimiz için tıklayınız…)

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu, asgari geçim indirimi bakımından "çocuk" tabiriyle; mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar dâhil) 18 yaşını veya eğitim görmekte olup da 25 yaşını doldurmamış çocukları kastetmektedir.

Bu çerçevede;

**Çocuk için asgari geçim indirimi, memurun aylığa hak kazandığı tarihteki aile durumuna göre ve eşlerden yalnızca birisinin gelirine uygulanır.

**Ayrılık veya boşanma hallerinde,  çocukların bırakıldığı tarafın değil çocukların nafakasını sağlayan tarafın gelirine çocuk için asgari geçim indirimi uygulanır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.