logo yeni

ALT DERCEYE ATANDIKLARI HALDE MAAŞLARI AZALMAYIP BAZEN DE ARTAN MEMURLAR?

Aktif . Yayınlanma Görüşlerimiz

maas13Teknik Hizmetler, Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri, Eğitim ve Öğretim Hizmetleri sınıflarına dahil kadrolarda görev alabilecek nitelikte olan Devlet memurları, kazanılmış hak aylık derecelerinin altındaki derecelerde bulunan bazı kadrolara atanabilmektedirler.

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan memurlardan Teknik, Sağlık, Eğitim ve Öğretim hizmetleri sınıfında görev alabilecek nitelikte olanların kariyerlerinden yararlanılmak istenmesi durumunda, bu memurların kazanılmış hak aylık derecelerinin altındaki derecelere ait idari görevlere ilişkin kadrolara kurumları tarafından atanması söz konusu olabilmektedir.

Bu şekilde atanan memurlara, kazanılmış hak aylık derecelerine bağlı olarak kariyerlerine göre alabilecekleri mali haklar ile atandıkları kadronun mali haklarından hangileri daha yüksek ise o unsurlar esas alınarak ödeme yapılır.

Atamalarda aranan şartlar

Bu şekilde atama yapılabilmesi için, memurun;

-Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı, Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı veya Teknik Hizmetler Sınıfına ait bir kadroya atanabilecek nitelikte olması gerekir.

-Kariyerinden yararlanılmak istenmesi gerekir.

-Atanacağı kadronun idari nitelikteki bir göreve ait olması gerekir.

-Atanacağı kadronun derecesinin 2, 3 veya 4 olması gerekir.

-Atanacağı kadronun derecesinin, kazanılmış hak aylık derecesinin en fazla iki altında olması gerekir.

Aylık ücretlerinin belirlenmesi

Bu şekilde atanan memurların aylıkları, kazanılmış hak aylık dereceleri esas alınarak ödenir.  Ancak kazanılmış hak aylık dereceleri ve kariyer hizmet sınıfları için belirlenen mali haklar ile atamalarının yapıldığı kadronun mali hakları arasında fark olması durumunda, yüksek olan ödeme kalemleri esas alınarak aylıkları belirlenir.

Ancak, zam ve tazminatların yüksek olanının ödenebilmesi için;

-Atamanın 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 69 uncu maddesine göre yapıldığının atama onayında belirtilmesi,

-Atamadaki hizmet gerekçesinin onayda belirtilmesi,

-Atama yapılan kadronun derecesinin, memurun kazanılmış hak aylık derecesi ile aynı veya üst ya da ikiden fazla altı dereceler olmaması,

gerekir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.