logo yeni

DEVLET MEMURLARININ BAZILARI GECE ÇALIŞTIRILAMIYOR

Aktif . Yayınlanma Görüşlerimiz

fazla-calisma2Günün her saatinde hizmet verme yükümlülüğü bulunan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan Devlet memurlarının gece saatlerinde de görev yapması gerekebilmektedir.

24 saat süreklilik gösteren hizmetlerde çalışan Devlet memurlarına gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilebilmekle birlikte, bazı memurlar bu görevlerden istisna tutulmuştur.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, günün 24 saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışan Devlet memurlarından bazılarına gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmesini yasaklamıştır. 657 sayılı Kanunda yer alan düzenlemeye göre,  gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmeyecek olan memurlar şunlardır:

Hamile memur

Günün 24 saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışan hamile memurlara;

-Tabip raporuyla gerek görülmesi durumunda, hamileliklerinin 24 üncü haftasından önceki sürelerde,

-Hamileliklerinin 24 üncü haftasından itibaren doğuma kadar geçecek sürelerde

gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmesi yasaklanmıştır.

Doğum yapan memur

Günün 24 saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışan memurlardan doğum yapmış olanlara,  doğumun gerçekleştiği tarihten itibaren iki yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmesi yasaklanmıştır.

Engelli memur

Günün 24 saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışan engelli memurlara,  kendileri istemedikçe gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.