logo yeni

ASKERDE GEÇİRİLEN SÜRELER MEMURİYETE İLİŞKİN HAKLARI NASIL ETKİLER?

Aktif . Yayınlanma Görüşlerimiz

asker2Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memur olarak görev yapanlardan, memuriyete girmeden önce ya da memuriyetleri sırasında askerlik görevini yapanların, askerde geçirmiş oldukları süreler, memuriyete ilişkin bazı haklarını etkilemektedir.

Devlet memurlarının askerde geçirdikleri süreler, ilgililerin kazanılmış hak aylığını, memuriyet kıdemlerini, emekli keseneğine esas aylık derece ve kademelerini, emekliliğe esas hizmet sürelerini ve yıllık izin süresi hesabını çeşitli şekillerde etkiler.

Askerlik süresinin memurun kazanılmış hak aylığına etkisi

**Askerlik görevini yaptıktan sonra Devlet memurluğuna atananlar hakkında adaylık hükümleri uygulanır ve asalet tasdikinden sonra ise askerlikte geçirdikleri süreler ilgililerin kademe ilerlemesinde ve derece yükselmesinde değerlendirilir.

**Memuriyetten ayrıldıktan sonra askerlik görevini yapmış olanların yeniden memuriyete girmeleri durumunda, askerlikte geçirdikleri süreler kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin belirlenmesinde değerlendirilir.

**Devlet memuru iken askerlik görevini yapmak üzere silahaltına alınanlardan (aylıksız izinli), askerlik görevini tamamlayıp memuriyete dönenlerin askerlikte geçirdikleri süreler,  askere gitmeden önceki kazanılmış hak aylık derece ve kademesine ilave edilir.

**Askerlik süresinin memurların kazanılmış hak aylığına esas derece ve kademelerinin belirlenmesinde değerlendirilebilmesi askerlik borçlanması yapılmış olmasına gerek yoktur.

Askerlik süresinin memurun yıllık izin süresine etkisi

**Memuriyete girmeden önce ya da memuriyetten ayrılarak askerlik görevini yapanların memuriyete girmeleri halinde, muvazzaf askerlikte geçirdikleri süreler (okul devresi ve yedek subaylıkta geçirilen süreler dahil) yıllık izin sürelerinin hesabında değerlendirilir.

**Memuriyete iken aylıksız izinli sayılarak askerlik görevini yapanların, muvazzaf askerlikte geçirdikleri süreler (okul devresi ve yedek subaylıkta geçirilen süreler dahil) yıllık izin sürelerinin hesabında değerlendirilir.

**Askerlik süresinin memurların yıllık izin sürelerinin hesabında değerlendirilebilmesi için askerlik borçlanması yapılmış olmasına gerek yoktur.

Askerlik süresinin memuriyet kıdemine etkisi

**Memuriyete girmeden önce, memuriyetleri sırasında ya da memuriyetten ayrılarak askerlik görevini yapmış olan memurları kıdem aylıklarına esas kıdem sürelerinin belirlenmesinde, askerlik süreleri de değerlendirilir.

**Askerlik süresinin memuriyet kıdeminde değerlendirilebilmesi için askerlik borçlanması yapılmış olmasına gerek yoktur.

Askerlik süresinin memurun emekliliğine etkisi

**Memuriyete girmeden önce veya memuriyetten ayrılarak ya da memuriyet sırasında aylıksız izinli sayılarak askerlik görevini yapan memurların askerlik süreleri, emekli keseneğine esas derece ve kademelerinin belirlenmesinde ve emekliliğe esas hizmet sürelerinin hesabında değerlendirilmez.

**Askerle geçirilen sürelerin emekliliğe esas hizmet süresinde ve emekli keseneğine esas derece ve kademenin belirlenmesinde değerlendirilebilmesi için, bu sürelerin borçlanılması (askerlik borçlanması) yoluna gidilmesi gerekmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.© 

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.