logo yeni

calisanlar2 copy

DEVLET MEMURLARINA KAÇ GÜN İÇİN GEÇİCİ GÖREV GÜNDELİĞİ ÖDENİR?

Aktif . Yayınlanma Görüşlerimiz

harcirahMemuriyet mahalli dışına geçici bir görevin yerine getirilmesi amacıyla gönderilen Devlet memurlarına geçici görev gündeliği ödenmesinde, bazı memurlar için süre sınırlaması söz konusudur.

Geçici görevlendirme suretiyle memuriyet mahalleri dışına gönderilen Devlet memurlarına, 6245 sayılı Harcırah Kanunu hükümlerine göre geçici görev harcırahı ödenmektedir. Ancak, geçici görev harcırahının unsurlarından olan gündelikten, bazı memurların sürekli olarak yararlanamadığını memurunyeri.com olarak belirtmek isteriz.

Geçici görev gündeliği ve sınırı

Geçici görevli memurlara, görev yerlerine varış tarihlerinden itibaren geçici görev gündeliği ödenir.  Ancak, geçici görev gündeliği ödenebilecek süreler, görevlendirmenin yurtiçinde veya yurtdışında olmasına göre değişiklik göstermektedir.

1-Yurtiçi görevlendirmelerde

-Bir yıllık dönem içerisinde; aynı yerde, aynı iş için ve aynı kişiye en çok 180 gün için gündelik ödenir.

-Geçici görevin ilk 90 günü için tam gündelik, sonraki 90 günü için ise 2/3 oranında gündelik ödenir.

2-Yurtdışında görevlendirmelerde;

-Geçici görevin ilk 90 günü için tam gündelik, sonraki 90 günü için ise 2/3 oranında gündelik ödenir.

Gündelikleri süre sınırlamasına tabi olmayanlar

Bazı personele, herhangi bir süre sınırlaması uygulanmaksızın, geçici görevli oldukları sürelerde gündelikleri ödenmeye devam eder.

**Ülke düzeyinde, bölge düzeyinde ya da il düzeyinde teftiş, denetim ve inceleme yetkisine sahip olan personele; teftiş, denetim ya da incele amacıyla geçici görevlendirildikleri süreler için,

**Tazminat şeklinde gündelik alanlardan, etüd ve inşaat maksadıyla arazi üzerinde fiilen çalışan yüksek mühendis, mühendis, jeolog, fen memuru, desinatör, topograf ve bunlarla birlikte çalışmaları zorunlu olan diğer personele, bu amaçla geçici görevli oldukları süreler için,

**Hükümeti temsilen uluslararası konferanslara katılanlara, bu amaçla geçirdikleri süreler için

herhangi bir süre sınırlaması uygulanmaksızın, gündelikleri (arazide çalışanlar için tazminatları) tam olarak ödenir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.