logo yeni

EMEKLİ MAAŞI HACZEDİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Görüşlerimiz

emekli2Emekli olan kamu çalışanları, düşük seviyelerdeki aylık maaşlarla yaşamlarını sürdürmeye çalışırken, çeşitli sebeplerle borçlandıkları ve bazen de bu borçları ödeme konusunda zorluğa düştükleri de görülebilmektedir.

Borçlarını ödeyemedikleri için emekliler hakkında davalar açılabilmekte ve emekli aylıklarının haczi de istenebilmektedir. Ancak, bazı haller dışında emekli maaşının haczi mümkün olamamaktadır.

Emekli maaşının haczi konusundaki mevzuat

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 93 üncü maddesinde;

**Sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri ile sağlık hizmeti sunucularının genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu SGK nezdinde doğan alacaklarının devir ve temlik edilemeyeceği, 

**Gelir, aylık ve ödeneklerin; sosyal güvenlik prim borçları ile nafaka borçları dışında haczedilemeyeceği,

**Haczi yasaklanan gelir, aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin taleplerin, borçlunun muvafakatinin bulunmaması durumunda, icra müdürlüğü tarafından reddedileceği

belirtilmiştir.

Emekli maaşının haczedilebileceği haller

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yer alan düzenlemelere göre, emekli olan kamu çalışanlarının almakta oldukları gelir, aylık ve ödeneklerin; nafaka borçları ve sosyal güvenlik prim borçları için haczedilmesi mümkündür.

Öte yandan, nafaka ve prim borçları dışındaki bir sebeple emeklilerin gelir, aylık ve ödeneklerinin haczinin istenmesi durumunda, haciz yapılabilmesi için emekli maaşından yararlanan kişinin haciz için izin vermesi gerekir. Emekli tarafından izin verilmediği müddetçe haciz yapılamaz ve bu gibi durumlarda haciz taleplerinin ilgili icra müdürlükleri tarafından kabul edilmemesi gerekecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.