logo yeni

KİMLER EĞİTİMLERİNDEN DOLAYI MEMURİYETE ÖNDE BAŞLIYOR?

Aktif . Yayınlanma Görüşlerimiz

yarismaDevlet memuriyetine girenler, eğitimlerinden dolayı; öğrenim seviyelerine, öğrenim türlerine ve görev alacakları hizmet sınıfına göre memuriyete farklı derece ve kademelerden başlamaktadırlar.

Memuriyete girişte eğitim nedeniyle sağlanan avantajlara ilişkin olarak memurunyeri.com olarak derlediğimiz durumlardan bazılarına aşağıda yer verilmiştir.

Öğrenim seviyesinin sağladığı avantaj

Hangi öğrenimi bitirenlerin hangi derece ve kademeden memuriyete başlayacakları, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/A maddesinde belirtilmiştir. Kanundaki bu belirlemeye, göre öğrenim seviyeleri itibariyle Devlet memurluğuna giriş derece ve kademeleri şu şekilde olmaktadır:

ÖĞRENİM DURUMU

DERECE

KADEME

İlkokulu bitirenler

15

1

Ortaokulu bitirenler

14

2

Ortaokul dengi mesleki veya teknik öğrenimi bitirenler

14

3

Liseyi bitirenler

13

3

Lise dengi mesleki veya teknik öğrenimi bitirenler

12

2

2 yıl süreli yüksek öğrenimi bitirenler

10

2

3 yıl süreli yüksek öğrenimi bitirenler

10

3

4 yıl süreli yüksek öğrenimi bitirenler

9

1

5 yıl süreli yüksek öğrenimi bitirenler

9

2

6 yıl süreli yüksek öğrenimi bitirenler

9

3

Öğrenim türünün sağladığı avantaj

Memuriyete başlangıç seviyeleri itibariyle eğitim türlerine baktığımızda, mesleki veya teknik eğitimi bitirenlerin daha avantajlı olduğunu görmekteyiz.

Öte yandan, mesleki veya teknik yükseköğrenim görerek Mühendis, Mimar, Tabip, Veteriner, Eczacı, Biyolog gibi unvanları alanlar, görev alacakları hizmet sınıfına bakılmaksızın,  öğrenimlerine göre tespit edilen giriş derece ve kademelerine bir derece ilave edilmek suretiyle memuriyete başlamaktadırlar.

Görev alınan hizmet sınıfının sağladığı avantaj

**Teknik yüksek öğrenim görerek jeolog, jeofizikçi, hidrojeolog, hidrolog, jeomorflog, kimyager, fizikçi, matematikçi, istatikçi, yöneylemci, matematiksel iktisatçı, tekniker gibi unvanları alanlardan teknik hizmetler sınıfına dahil kadrolarda görev alanlar, öğrenimlerine göre tespit edilen giriş derece ve kademelerine bir derece ilave edilmek suretiyle memuriyete başlamaktadırlar.

**Emniyet hizmetleri sınıfına girenlerden;

İlkokul, ortaokul ve dengi okulları bitirenler, ilkokul ve ortaokulu bitirenlerin giriş derecelerine iki derece,

Lise ve dengi okulları bitirenler, liseyi bitirenler için tespit edilen giriş derece ve kademesine bir derece bir kademe,

Yüksek öğrenimi bitirenler, aynı yüksek öğrenimi bitirenler için tespit edilen giriş derece ve kademesine bir derece

ilave edilmek suretiyle memuriyete başlamaktadırlar.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.