logo yeni

MEMUR MAAŞ KATSAYISI NERELERDE KULLANILIYOR?

Aktif . Yayınlanma Görüşlerimiz

para16Maaş katsayısı olarak da bilinen aylık katsayısı, Devlet memurlarının mali ve sosyal haklarına ilişkin bazı ödemelerin miktarının belirlenmesinde kullanılmaktadır.

Devlet memurlarının maaşlarına zam yapılması gündeme geldiğinde, genellikle “taban aylık katsayısı” ve “kıdem aylığı katsayısı” ile “aylık katsayısı” rakamlarında artış yapılmaktadır. Ancak, bu katsayılardan sadece birinde artış yapılmak suretiyle de memurların maaşına zam yapılması mümkün olabilmektedir. Örneğin 2014 yılı için sadece taban aylık katsayısında artış yapılarak memur maaşlarına zam yapılmıştı.

Memurların mali ve sosyal haklarının belirlenmesinde çeşitli katsayılar kullanılmakla birlikte, memurunyeri.com olarak burada sadece “aylık katsayısı”ndan söz edilecektir. 

Aylık katsayısı nasıl belirlenir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre; aylık gösterge tablosunda yer alan rakamlar ile ek gösterge ve kıdem aylığı gösterge rakamlarının aylık tutarlarına çevrilmesinde uygulanacak aylık katsayısı üçer veya altışar aylık dönemler itibariyle uygulanmak üzere Bütçe Kanunu ile belirlenmekle birlikte, Bakanlar Kurulu memleketin ekonomik gelişmesi genel geçim şartları ve Devletin mali imkânlarını göz önünde bulundurarak bu katsayıyı yılın ikinci yarısının tamamı veya üçer aylık dönemleri itibariyle uygulanmak üzere değiştirebilir.

Aylık katsayısı neleri etkilenir?

Devlet memurlarının aylık ücretleri üzerinde önemli etkisi olan aylık katsayısında meydana gelecek artışlar, pek çok unsuru da değiştirmektedir. Aylık katsayısındaki değişimden etkilenecek unsurlardan bazıları şunlardır:

**Aylığı etkiler: Devlet Memurları Kanunundaki aylık gösterge tablosunda yer alan ve memurun aylık derece/kademesine göre değişen gösterge rakımlarının “aylık katsayısı” ile çarpımıyla, aylığın miktarı belirlenir.

**Ek gösterge aylığını etkiler: Devlet memurlarının hizmet sınıfları, görev türleri ve aylık aldıkları derecelere göre belirlenmiş olan ek gösterge rakımlarının “aylık katsayısı” ile çarpımıyla, ek gösterge aylığının miktarı belirlenir.

**Kıdem aylığını etkiler: Kıdem aylığı, kıdem aylığı göstergesinin memurun kıdem yılı ile çarpımı sonucunda bulunacak rakamın “aylık katsayısı” ile çarpımıyla, kıdem aylığının miktarı belirlenir.

**Aile yardımı ödeneğini etkiler: Eş ve/veya çocukları için aile yardımı alan memurlar için ödenecek aile yardımının miktarı, eş ve çocuk için geçerli olan gösterge rakamının “aylık katsayısı” ile çarpımıyla  belirlenir.

**Makam tazminatını etkiler: 657 sayılı Kanunda makam tazminatı göstergesi belirlenmiş görevlerde bulunanlar için ödenecek makam tazminatının miktarı, makam tazminatı gösterge rakamlarının “aylık katsayısı” ile çarpımıyla belirlenir.

**Temsil/görev tazminatını etkiler: Temsil/görev tazminatı göstergesi belirlenmiş görevlerde bulunanlar için ödenecek tazminatın miktarı, temsil/görev tazminatı gösterge rakamlarının “aylık katsayısı” ile çarpımıyla belirlenir.

**Ücret ve tazminat göstergesine göre alınan aylığı etkiler:  Ücret göstergesi ve tazminat göstergesi esas alınarak aylıkları belirlenen Devlet memurlarına yapılacak ödemenin miktarları, ilgililer görevleri/kadroları itibariyle belirlenmiş ücret ve tazminat göstergesi rakamlarının “aylık katsayısı” ile çarpımıyla belirlenir.

**En yüksek Devlet memuru aylığını etkiler: Devlet memurlarının mali ve sosyal haklarının belirlenmesinde kullanılan bir unsur olan “En Yüksek Devlet Memuru Aylığı” da aylık katsayısından etkilenmektedir. 1 inci derecenin 4 üncü kademesinden aylık alan Başbakanlık Müsteşarının gösterge(1500) ve ek gösterge(8000) rakamlarının toplamının “aylık katsayısı” ile çarpımıyla, en yüksek devlet memuru aylığı rakamına ulaşılmaktadır. Bu rakam da, memurlara yapılacak bazı ödemelerin miktarını etkilemektedir. (Örnek: özel hizmet tazminatı, denetim tazminatı, ek ödeme, ödül, ölüm yardımı)

**Aylık katsayının etkilediği diğer unsurlar: Doğum yardımı, ek ders ücreti, nöbet ücreti, yabancı dil tazminatı, görevden ayrılma tazminatı gibi ödemelerin miktarı da aylık katsayısına bağlı olarak değişiklik gösterir. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.