logo yeni

calisanlar2 copy

HANGİ GÖREVLERE ATANMAYA HANGİ DİSİPLİN CEZALARI ENGEL?

Aktif . Yayınlanma Görüşlerimiz

gorevde-yukselme5Devlet memurlarının aldıkları disiplin cezaları, bazen çeşitli görevlere atanmalarını engellerken, bazen de bulundukları görevlerden alınmalarına neden olabilmektedir.

Kanunların, tüzüklerin ve yönetmeliklerin Devlet memuru olarak emrettiği ödevleri yurt içinde veya dışında yerine getirmeyenlere, uyulmasını zorunlu kıldığı hususları yapmayanlara, yasakladığı işleri yapanlara durumun niteliğine ve ağırlık derecesine göre belirlenmiş olan disiplin cezalarından birisi verilmektedir.

Memurların işledikleri disipline aykırı fiil veya halin ağırlık derecesine göre, haklarında; uyarma, kınama, aylıktan kesme, kademe ilerlemesinin durdurulması veya Devlet memurluğundan çıkarma cezası verilebilmektedir. Bu cezalar, memurların bazı görevlere atanmalarını veya görevde kalmalarını etkileyebilmektedir.

Memurların aldıkları cezalar atanmalarını nasıl etkileniyor?

**Kanunda sayılan görevler bakımından

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, aylıktan kesme cezası alan memurların 5 yıl süreyle, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alan memurların ise 10 yıl süreyle; daire başkanı kadrolarına, daire başkanı kadrosunun dengi veya daha üstü kadrolara, bölge ve il teşkilatlarının en üst yönetici kadrolarına, düzenleyici ve denetleyici kurumların başkanlık ve üyeliklerine, vali ve büyükelçi kadrolarına atanamayacaklarını hükme bağlamıştır.

Öte yandan, yukarıda sayılan görevlerde iken aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almış olanların memurların da görevlerinden alınmaları gerekecektir.

**Naklen atanmalar bakımından

Devlet memurlarının başka kurumlara naklen atanmaları aşamasında, atama yapacak olan kurum muvafakat talebinde bulunurken, atamasını yapmayı düşündüğü memur hakkında yürütülen soruşturmalara ve verilen disiplin cezalarına ilişkin bilgileri de isteyebilmekte ve memurun atamasını bu bilgiler çerçevesinde değerlendirebilmektedirler.

Bu itibarla, memurların işledikleri disipline aykırı fiil veya haller ile almış oldukları disiplin cezalarının, başka kurumlara naklen atanmalarına engel teşkil edebileceğini memurunyeri.com olarak değerlendirmekteyiz.

**Kurumların özel mevzuatı bakımından

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik, kurumların görevde yükselme ve unvan değişikliği mahiyetindeki atamalara ilişkin çıkaracakları özel yönetmeliklerle, başvuruda bulunacak memurlara ilişkin disiplin şartları da getirebileceklerini belirtilmiştir.

Bu nedenle, bazı kurumların görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin uygulamalarında,  memurlar için çeşitli disiplin şartları getirilmesi ve bu yolla da memurların bazı görevlere atanmasının engellenmesi de mümkün olabilmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.