logo yeni

calisanlar2 copy

ATANDIKLARI GÖREVE BAŞLAMAYANLAR HAKKINDA HANGİ İŞLEMLER YAPILIR?

Aktif . Yayınlanma Görüşlerimiz

soru isareti3İlk defa veya yeniden Devlet memuriyetine atananlar ile başka yerdeki bir göreve atanan memurların, süresi içerisinde görevlerine başlamamaları durumunda, haklarında bazı yaptırımlar uygulanmaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, ilk defa veya yeniden memuriyete atananların göreve başlamama halleri ile başka yerdeki bir göreve atanan memurların göreve başlamama hallerinde yapılacak işlemleri farklı şekillerde belirlemiştir.

İlk defa ya da yeniden memuriyete atananların durumu

İlk defa veya yeniden memuriyete atanlar;   

-Aynı yerdeki bir göreve atanmış olmaları halinde, atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününü,

-Başka yerdeki bir göreve atanmış olmaları halinde, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini

izleyen iş günü içinde görevlerine başlamak zorundadırlar.

Belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın bu süreler içinde görevlerine başlamayanların atanmaları iptal edilir ve bunlar 1 yıl süreyle Devlet memuriyetine alınmazlar. Bunların belge ile ispatlanabilecek zorlayıcı sebepler nedeniyle göreve başlamama halinin 2 ayı aşması durumunda, atama işlemleri ilgili makamlarca iptal edilir.

Öte yandan, KPSS sonucunda ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirme işlemleri atama niteliği taşımadığından, yerleştirme yapılan kurumlar tarafından ilgililerin ataması yapılmadığı sürece haklarında yukarıda belirtilen hususlar geçerli olmayacaktır.

Başka yerdeki bir göreve atanan memurların durumu

Naklen ya da yer değiştirme suretiyle başka yerdeki (memuriyet mahalli dışındaki)  bir göreve atanan memurlar, atama emirlerinin kendilerine tebliği tarihinden itibaren 15 gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini izleyen iş günü içinde yeni görevlerine başlamak zorundadırlar.

Bu süre içerisinde yeni görevlerine başlamayan memurlara, eski görevlerinden ayrılış ve yeni görevlerine başlayış tarihleri arasında aylıksız 10 günlük bir süre daha verilebilir. Belge ile ispatlanabilecek zorlayıcı sebepler olmaksızın bu süre sonunda da yeni görevlerine başlamamış olan memurlar memuriyetten çekilmiş sayılırlar.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.© 

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.